Oświetlenie ogrodzenia podnosi bezpieczeństwo i uatrakcyjnia całą posesję. Warto pomyśleć o tym już na etapie podejmowania decyzji o wyborze konkretnego rodzaju płotu, aby dostosować do niego typ oświetlenia. W zależności od tego konieczne będzie zadbanie o doprowadzenie odpowiedniej instalacji elektrycznej lub wybór takich lamp, które tego nie wymagają. Sprawdźcie jakie oświetlenie na ogrodzenie obecnie jest na topie.

Oświetlenie na ogrodzenie – czy to rzeczywiście dobry pomysł?

Niektórzy mogą zastanawiać się, czy oświetlenie na ogrodzenie to dobry pomysł w dobie, gdy rosną ceny energii elektrycznej i raczej dąży się do oszczędności w tym względzie. Otóż nowoczesne rozwiązania w branży oświetleniowej pozwalają na dobranie takich lamp, które nie nadwyrężą za bardzo portfela. Należą do nich lampy LED. Innym rozwiązaniem są lampy solarne, które zasilane są energią słoneczną w dzień po to, by wieczorem i nocą dawać potrzebne światło. Można więc bez ponoszenia dodatkowych kosztów zadbać o doświetlenie ogrodzenia i jego okolicy. Jest to przydatne ze względów bezpieczeństwa. Oświetlenie na ogrodzenie wewnątrz posesji daje możliwość spacerów po ogrodzie, kiedy zapadnie zmrok bez obawy i konieczności oświetlania sobie drogi latarką. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że oświetlona wewnętrzna strona ogrodzenia jest dobrze widoczna z domu i ewentualnego intruza można dostrzec bez problemu. Oświetlenie  od strony zewnętrznej natomiast doświetla lepiej chodnik, a także zniechęca potencjalnych włamywaczy. Do tego często znacznie podnosi wizualne walory samego ogrodzenia.

Oświetlenie na ogrodzenie – jaki jest wybór?

Nowe rozwiązania technologiczne pozwalają obecnie doświetlić tanim kosztem nie tylko podjazd, czy ogrodzenie, ale nawet cały ogród. Stosuje się lampy stojące, wiszące, czy montowane w słupkach, a także neony, girlandy, czy lampy solarne. Oto kilka popularnych sposobów na oświetlenie ogrodzenia, które można wykorzystać na własnej posesji:

- oświetlenie na ogrodzenie, czyli reflektory LED

Wśród lamp LED popularne są reflektory instalowane nie bezpośrednio na ogrodzeniu, lecz wbijane w ziemię. Mają one regulowany kąt nachylenia. Skierowane na ogrodzenie dobrze je oświetlają. Polecane są przede wszystkim do stosowania wewnątrz posesji do oświetlenia wewnętrznej części ogrodzenia, ponieważ zamontowane na zewnątrz mogą stać się łatwym łupem złodziei.

- lampy solarne

Wyposażone są w akumulatory zasilane energią słoneczną w dzień, która zmagazynowana pozwala na nocną pracę oświetlenia. Są wytrzymałe i pracują praktycznie w każdych warunkach. Większość z nich posiada czujniki zmierzchu, co pozwala na efektywną pracę w czasie zmniejszonej jasności.

- neony LED

Są to węże świetlne pokryte ochronnym silikonem umożliwiające dzięki swojej wytrzymałości i giętkości formowanie różnych kształtów, co jest wykorzystywane szczególnie w oświetlaniu firm.

- girlandy ogrodowe

Girlanda z żarówek LED zastosowana jako oświetlenie  od strony posesji będzie interesującą jej ozdobą, wprowadzającą wieczorami romantyczny nastrój. Barwę światła można dobrać według własnego gustu, począwszy od białej ciepłej, poprzez neutralną, aż po zimną. Można też skusić się na żarówki kolorowe. Girlandy mogą mieć różnorodną długość od 5 do nawet 50 metrów.

- lampy montowane w słupkach

Są eleganckim rozwiązaniem, które sprawdzi się szczególnie w ogrodzeniach murowanych. Wewnętrzne części lamp wmurowane są w ogrodzenie, tak aby nie były widoczne. W takiej opcji prezentują się najpiękniej. Jeśli nie ma takiej możliwości, można nabyć lampy do montowania na murze. Są one jednak bardziej narażone na zalanie, czy uszkodzenie mechaniczne.

- zaślepki LED na słupki

Kapturki z wbudowanymi punktami światła nakładane na słupki dają delikatne ozdobne oświetlenie. Przeznaczone są do zastosowania szczególnie na ogrodzenie panelowe. Mogą występować zarówno w wersji tradycyjnej jako podłączone do prądu, jak i solarnej.

- oświetlenie w formie kinkietów

Może występować jako kinkiety z nr posesji, dzięki czemu pełni nie tylko rolę doświetlenia ogrodzenia, ale też funkcję informacyjną.

To tylko przykładowe propozycje oświetlenia na ogrodzenie, które znakomicie rozjaśnią ciemność i dodadzą walorów estetycznych posesji.

Jakie oświetlenie na ogrodzenie wybrać najlepiej?

Rodzaj oświetlenia powinien być dobrany do charakteru samego ogrodzenia oraz możliwości technicznych. Jeśli nie ma przygotowanej instalacji, można wybrać lampy solarne, które zasilane są energią ze słońca. Ogrodzenia pełne murowane elegancko zaprezentują się z wkomponowanymi w nie lampami LED, a płoty panelowe z podświetlonymi słupkami. Niekiedy dobrym wyborem będą lampy montowane w podłożu, które będą oświetlać ogrodzenie od dołu. To rozwiązanie jest przydatne szczególnie wtedy, gdy ogrodzenie jest wyjątkowo dekoracyjne i nie ma gdzie zamontować na nim lampy. Ciekawym pomysłem są też ogrodowe reflektorki, których nie trzeba montować na ogrodzeniu, lecz w ogrodzie, a które poprzez skierowany na ogrodzenie strumień światła mogą dobrze oświetlić płot od strony posesji. W taki sposób może być doświetlone każde ogrodzenie pełne. W przypadku płotu ażurowego raczej nie zaleca się ich stosować, ponieważ mogą oślepiać ludzi, którzy znajdują się na zewnątrz. Niezależnie jednak od rodzaju oświetlenia na ogrodzenie eksperci zalecają, aby wybierać tylko wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne lampy, które są wodoodporne i posiadają odpowiednie klasy szczelności, takie jak IP 65 lub IP 67.

Oświetlenie na ogrodzenie to doskonały pomysł, który sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju płotu. Istnieje tak wiele rozwiązań na doświetlenie ogrodzenia, że bez względu na to, czy dom otacza płot panelowy, czy mur, można dobrać odpowiednie źródła światła. Dodadzą atrakcyjności posesji wieczorem, a także zwiększą bezpieczeństwo domowników i odstraszą złodziei. Coraz częściej spotyka się też lampy do oświetlenia ogrodzenia połączone z kamerami, które są dodatkowym zabezpieczeniem. Warto z tych zdobyczy technologicznych korzystać, aby czuć się bezpieczniej we własnym domu.