Kwestia ogrodzenia to temat bardzo indywidualny. Musimy przygotować się na to, że mnogość materiałów, wzorów, faktur, stylów i kolorów z czasem może nas przytłoczyć. I rzeczywiście wielu inwestorów po zapoznaniu się z całą masą produktów przeżywa prawdziwy kryzys, ponieważ nie wiadomo już co pasuje do posesji, a w głowach rodzi się pytanie „jakie ogrodzenie jest aktualnie modne?”. Czy powinniśmy kierować się akurat tym wyznacznikiem i czy modne ogrodzenie w ogóle istnieje? Ten artykuł rozwieje wszystkie wątpliwości. 

Co to znaczy mieć modne ogrodzenie? 

Modne ogrodzenie to z pewnością taka forma zabezpieczenia posesji, która wpisuje się w aktualne trendy aranżacyjne. Kto je wyznacza? Czynników jest wiele, bowiem mogą to być producenci, którzy nieustannie szukają nowych, zaskakujących rozwiązań. Niewykluczone, że trendy są wyznaczane także przez specjalistów od aranżacji przestrzeni oraz firmy budowlane, które na ogrodzeniach znają się jak mało kto. Inwestorzy również mają w tym swój wkład, ponieważ „sąsiad inspiruje się sąsiadem” i bardzo często dochodzi do sytuacji, w której na całym osiedlu wszyscy mają te same lub bardzo podobne ogrodzenia. Tak rodzi się właśnie moda na ogrodzenie, ale czy zawsze jest ona zgodna ze stylem posesji i własnymi odczuciami?

Modne ogrodzenie dopasowane do posesji

Niestety nie zawsze tak jest. Bardzo często, inspirując się pięknymi aranżacjami ogrodzeń, wypatrzymy akurat to, które tak bardzo nam się podoba, że musimy je mieć. Choćby za cenę niedostatecznego dopasowania ogrodzenia do stylu budynku. I tak ultranowoczesny budynek z płaskim dachem, zyskuje ogrodzenie klinkierowe, wspomagane ozdobnymi panelami stalowymi, z wielością zdobień i motywów kwiatowych. Czy to pasuje? Jeśli pasuje właścicielowi posesji to z pewnością nie powinien to być dla nikogo problem. Chyba, że „modne ogrodzenie” nie idzie w parze z naszymi odczuciami. 

Jeśli już mowa o tym aspekcie, musimy wspomnieć, że bardzo często budując modny dom czy stawiając modne ogrodzenie, zapominamy o własnych przekonaniach i względach estetycznych, których trzymaliśmy się do tej pory, ponieważ mogą one wydawać się niemodne lub nieco przestarzałe. Powinniśmy jednak podążać za własnymi odczuciami i tym, czego tak naprawdę chcemy. Jeśli na całym osiedlu domy są raczej nowoczesne i posiadają nowoczesne ogrodzenia, a my chcemy postawić dom w iście sielskim stylu to co w tym złego? O ile nie łamiemy aktualnych przepisów, dotyczących warunków zabudowy na danym terenie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyróżniać się spośród dużej ilości takich samych domów. Warto podążać za własną wizją, niezależnie od tego, jak oceniają to osoby postronne. Dotyczy to także ogrodzenia, które jest nieodzownym elementem każdej posesji. 

Czy modne ogrodzenie zawsze będzie modne? 

Pamiętajmy, że moda to pojęcie względne. Mimo, że zarówno specjaliści w tej dziedzinie, jak i media narzucają nam pewne schematy estetyki, warto pomyśleć na temat własnego ogrodzenia przez pryzmat funkcjonalności. Spójrzmy chociażby na sytuację, w której wybierając ogrodzenie, kierujemy się aktualnymi trendami, a po jakimś czasie moda diametralnie się zmienia. Co mamy wówczas zrobić? Funkcjonować z „niemodnym” ogrodzeniem, czy raczej zmienić je na nowe, aż do następnej mody, która zagości w naszych realiach? 

Lepiej wybrać uniwersalne ogrodzenie, które może nie wpisze się w aktualne trendy tak dosłownie, ale będzie doskonałym narzędziem do zapewnienia sobie odrobiny prywatności, bezpieczeństwa i komfortu. 

Jakie funkcje powinno spełniać ogrodzenie? 

Przy wyborze ogrodzenia warto kierować się kilkoma wskazówkami, które pozwolą wyodrębnić najważniejsze cechy płotu, który stanowić będzie o całej naszej posesji. Ogrodzenie, które wybierzemy, powinno być więc:

  • stabilne,
  • mocne,
  • trwałe,
  • wykonane z najwyższej jakości materiału,
  • zabezpieczone przed korozją,
  • odpowiadające naszym gustom estetycznym,
  • dobrze wymierzone.

Oprócz tych wszystkich cech, ogrodzenie powinno mniej więcej wpisywać się w ogólny obraz przestrzeni i stylu budynku, ale oczywiście warto w tym względzie zachować równowagę i iść za głosem rozsądku. 

Jakie ogrodzenie wybrać? 

Jeżeli wybór ogrodzenia własnej posesji jest dla nas mocno problematyczny, ponieważ poszczególne aspekty kłócą się ze sobą i nie możemy zadecydować, na co postawić, warto wybrać ogrodzenie uniwersalne. Łączy w sobie ono świetny wygląd, neutralność względem dopasowania do budynku oraz świetne parametry techniczne. 

Jednym z najbardziej cenionych i lubianych płotów uniwersalnych jest ogrodzenie panelowe. Stworzone jest z trwałej stali ocynkowanej, pomalowanej proszkowo. To sprawia, że materiał jest odporny na warunki atmosferyczne, a co za tym idzie również na korozję.  

Ogrodzenie panelowe wpisuje się doskonale w każdą aranżację przestrzeni, ponieważ jego uniwersalny wygląd, tworzy świetne tło zarówno dla budynku, jak i bujnej roślinności. Ten typ ogrodzenia jest również bardzo łatwy w montażu, ponieważ tworzą go gotowe panele, które należy łączyć z utwardzonymi w podłożu słupkami. Dzięki temu taki płot możemy postawić samodzielnie, nawet w jeden dzień. Czy ogrodzenie panelowe jest modne? Zdecydowanie tak – to rozwiązanie bardzo popularne nie tylko w zabudowie jednorodzinnej, ale także wieloblokowych osiedlach mieszkalnych czy zabudowie miejskiej. Biorąc pod uwagę różne typy lokalizacji, śmiało możemy powiedzieć, że uniwersalność tego ogrodzenia, ma również wpływ na jego miejsce w aktualnych trendach i to już od wielu lat. Nie jest więc to przejściowa moda, a jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań, jakie oferuje nam rynek ogrodzeń panelowych. 

Jeśli chodzi o formę ogrodzeń panelowych, jest to dość ażurowa konstrukcja. Zapewnia ona odpowiednie nasłonecznienie posesji i dostateczny przepływ powietrza. A co z prywatnością? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zapewnić ją sobie poprzez zastosowanie dodatkowych przesłon, które będą estetycznym dodatkiem sprawiającym, że każdy dzień na własnej posesji będzie przyjemny i komfortowy.