Podmurówka pod ogrodzeniem pełni rolę nie tylko ozdobną, ale także stabilizującą całą konstrukcję. Kiedyś jej powstanie poprzedzone musiało być pracami ziemnymi, które wydłużały czas stawiania płotu. Beton wylewano i trzeba było czekać, aż dobrze zwiąże. Obecnie alternatywą dla wylewanych podmurówek są gotowe murki pod ogrodzenie. Czy warto z takiego rozwiązania skorzystać i kiedy sprawdzą się najlepiej? Sprawdźcie.

Czym są gotowe murki pod ogrodzenie?

Gotowe murki pod ogrodzenie to inaczej mówiąc podmurówka prefabrykowana, która powstaje masowo w zakładach produkcyjnych. W specjalnych formach wylewa się z betonu powtarzalne gotowe murki ogrodzeniowe, które są częścią systemu całego ogrodzenia. Mogą być produkowane w różnych wysokościach i wzorach. Ich szerokość najczęściej odpowiada standardowej szerokości przęseł ogrodzeniowych, które wypełniają przestrzeń między słupkami. W miejscu przeznaczenia łatwo się je montuje za pomocą metalowych ceowników lub betonowych łączników. Można to nawet zrobić samodzielnie. Jest to wygodne rozwiązanie, które może być zastosowane w różnych typach ogrodzeń lekkich, takich jak np. ogrodzenie panelowe. Trzeba pamiętać, że kupując gotowe murki pod ogrodzenie, cena może być różna w zależności od rozmiarów betonowych elementów podmurówki, a także miejsca zakupu. Najlepiej kupować je razem z całym ogrodzeniem systemowym bezpośrednio od producenta lub firmy, która specjalizuje się w sprzedaży ogrodzeń danego typu. Wtedy ma się pewność, że będzie do niego pasowała, a także łatwo będzie wyliczyć od razu cały koszt kompletnego ogrodzenia.

Gotowe murki pod ogrodzenie – zalety takiego rozwiązania

Zastosowanie podmurówki nie zawsze jest konieczne, ale ma wiele zalet. Gotowe murki pod ogrodzenie doskonale sprawdzą się w przypadku lekkich płotów, gdzie nie muszą zapewniać ogrodzeniu tak dużej stabilności i dźwigać ciężaru przęseł, jak to ma miejsce w przypadku ciężkich płotów. Mają wiele plusów, takich jak:

- szybki i łatwy montaż w miejscu przeznaczenia

Ta zaleta będzie miała duże znaczenie dla wszystkich, którym zależy na oszczędności czasu i pieniędzy. Jeśli kupi się gotowe murki pod ogrodzenie, cena całego płotu może okazać się niższa niż w przypadku podmurówki wylewanej, kiedy trzeba zatrudnić ekipę. Prefabrykowane elementy można spokojnie połączyć samemu, oszczędzając przy tym na kosztach robocizny.

- dobra izolacja przed wilgocią od podłoża

Gotowe murki ogrodzeniowe wykonane z betonu świetnie izolują ogrodzenie od ciągnącej od podłoża wilgoci. Dzięki temu przedłużają jego trwałość. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku ogrodzeń metalowych i drewnianych.

- zabezpieczenie przed przerastaniem roślin spoza posesji

Gotowe murki pod ogrodzenie zapobiegną niekontrolowanemu przerostowi chwastów, czy innej roślinności z sąsiedniej działki, co nie tylko pozwoli na utrzymanie większego porządku na własnej działce, ale i zapobiegnie na tym tle konfliktom z sąsiadami.

- ochrona przed podkopywaniem się pod ogrodzeniem zwierząt

Każdy właściciel psa, który lubi uciekać, podkopując się pod płotem, powinien zainstalować gotowe murki ogrodzeniowe, które uniemożliwia mu to. Zwiększą też bezpieczeństwo na działce, zapobiegając podkopywaniu się dzikich zwierząt leśnych, które chciałyby dostać się na posesję.

- zapewnienie większej stabilności ogrodzeniu

Chociaż lekkie ogrodzenia mogą być stawiane bez podmurówki, gotowe murki pod ogrodzenie mogą bardzo się przydać szczególnie wtedy, gdy grunt jest niestabilny lub grząski. Ustabilizują i wzmocnią cały płot.

- wysoka estetyka całego ogrodzenia

Odpowiednio dobrane do całości płotu gotowe murki ogrodzeniowe mogą bardzo poprawić jego estetykę. Wykonane z gładkiego lub ozdobnego betonu, czy też imitujące cegłę lub piaskowiec, łatwo dadzą się dopasować do stylu całego ogrodzenia, a także domu.

- niska cena

Podmurówka zawsze zwiększa cenę całego ogrodzenia. Decydując się jednak na gotowe murki pod ogrodzenie, cena będzie niższa niż przy budowie tradycyjnej podmurówki lanej. Związane jest to przede wszystkim z dużym nakładem pracy i czasu potrzebnym na wykonanie tej ostatniej, co znacznie zwiększa koszty robocizny.

Gotowe murki pod ogrodzenie, czy podmurówka wylewana?

Każdy, komu marzy się postawienie ogrodzenia z podmurówką, ma ten dylemat, czy lepiej kupić gotowe murki pod ogrodzenie, czy też skorzystać z doświadczenia stosowanego od wielu lat i wybrać tradycyjną podmurówkę laną. Prefabrykowana jest z pewnością tańsza i szybciej da się ją zamontować. Z kolei lana w powszechnej opinii uchodzi za solidniejszą, która zapewni stabilność każdemu typowi ogrodzenia, nawet ciężkiej konstrukcji. Warto jednak wiedzieć, że producenci gotowych podmurówek zapewniają o ich wytrzymałości i solidności, twierdząc, że nie ustępują one w niczym tym tradycyjnym, ponieważ beton jest najlepszej jakości i podczas procesu produkcyjnego wszystkie elementy przechodzą gruntowną kontrolę, co może być nawet bardziej obiecujące niż w przypadku wylewki. Decyzję o tym, na którą z nich się zdecydować każdy musi podjąć w oparciu o możliwości finansowe, a także typ stawianego ogrodzenia. O ile w przypadku ciężkich płotów, takich jak gabiony, ogrodzenia kute, czy zawierające inne przęsła o dużej wadze, które i tak potrzebują fundamentów pod całą linią ogrodzenia, można zrobić podmurówkę laną. Natomiast w przypadku ogrodzeń lekkich zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą gotowe murki ogrodzeniowe, które nie tylko obniżą koszty, ale też skrócą czas stawiania ogrodzenia.

Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu podmurówki betonowej pod stawiane ogrodzenie warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale także inne czynniki, o których była mowa powyżej. Trzeba pamiętać jednak, że jeśli ktoś zdecyduje się na podmurówkę laną, musi uwzględnić także w rachunkach dodatkowy koszt jej wykończenia, czyli obłożenia płytkami klinkierowymi, czy pokrycie tynkiem lub jeszcze innymi materiałami wykończeniowymi. Wybierając gotowe murki pod ogrodzenie, nie trzeba się już o to martwić, ponieważ od razu można wybrać takie, które będą imitacją cegły, piaskowca, czy też będą zawierały jeszcze inne elementy ozdobne.