Chociaż grodzenie posesji prywatnych nie jest wymagane, w dzisiejszych czasach stało się ono już właściwie koniecznością, wynikającą z czynników zewnętrznych, takich jak np. narażenie na hałas. Tempo życia sprawia, że na własnej posesji ludzie pragną prywatności i odgrodzenia się od świata zewnętrznego. Na szczęście nowoczesne systemy ogrodzeniowe dzięki nowym technologiom umożliwiają stawianie szybkich i niedrogich płotów. Takich nowoczesnym rozwiązaniem jest ogrodzenie segmentowe dostępne w najróżniejszych rodzajach.

Co to jest ogrodzenie segmentowe?

Ogrodzenie segmentowe powstaje z połączenia powtarzających się jednakowych elementów (segmentów) montowanych do słupków za pomocą akcesoriów montażowych. Poszczególne segmenty powstają według zaprojektowanego schematu w zakładach produkcyjnych i gotowe przywożone są na miejsce montażu. W podobny sposób produkuje się nowoczesne prefabrykowane podmurówki. Tego typu ogrodzenie jest sposobem na postawienie szybkiego, niedrogiego i łatwego w montażu płotu nie tylko na posesji prywatnej. System ten wykorzystuje się także do grodzenia zakładów przemysłowych, działek rolnych i miejsc użyteczności publicznej.

Ogrodzenie segmentowe – rodzaje

Ogrodzenie segmentowe może być wykonane z różnych materiałów i mieć charakter pełny, ażurowy lub mieszany. Oto kilka najchętniej wybieranych rodzajów tego nowoczesnego płotu.

Metalowe ogrodzenie panelowe

Płot panelowy ma lekką konstrukcję ażurową i występuje najczęściej w postaci paneli prostych bądź przetłaczanych. Nie wymaga podmurówki i jest łatwy w montażu. Gotowe panele prefabrykowane montuje się do osadzonych w betonowych fundamentach punktowych słupków za pomocą obejm. Panelowe segmenty produkowane są w różnych rozmiarach od niskich po bardzo wysokie. To sprawia, że ogrodzenie panelowe sprawdza się w różnych sytuacjach, zarówno na posesjach prywatnych, jak i jako niski płot do grodzenia placów zabaw, czy w formie wysokiego płotu jako zabezpieczenie boiska piłkarskiego. Wielką zaletą metalowego płotu panelowego jest to, że powstaje on z ocynkowanej ogniowo stali, która dodatkowo zabezpieczona malowaniem proszkowym w opinii ekspertów posiada taką wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne i odporność na korozję, że przetrwa do kilkudziesięciu lat. Na terenie prywatnym można w celu zapewnienia sobie prywatności obsadzić takie ogrodzenie roślinnością.

Ogrodzenie palisadowe

Ogrodzenie palisadowe powstaje najczęściej z ocynkowanej ogniowo stali. Jest trwałe oraz atrakcyjnie wizualnie. Może występować jako palisada pozioma lub pionowa albo posiadać ekstrawaganckie wzory. W tego typu ogrodzeniach poszczególne elementy są spawane, następnie cynkowane ogniowo i malowane proszkowo. Palisady wybierane są często jako ogrodzenia frontowe. Ze względu na to, że są znacznie droższe od ogrodzeń panelowych, rzadziej wybiera się je do grodzenia całych działek, szczególnie tych dużych.

Ogrodzenie betonowe

Ogrodzenie segmentowe z betonu najczęściej pełni rolę płotu pełnego. Czasami betonowe segmenty posiadają ozdobne ażurowe wykończenie u góry. Płot ten powstaje z gotowych płyt prefabrykowanych, które montuje się, wsuwając je w specjalne rowki betonowych słupków. Taki sposób montażu sprawia, że jest on łatwy i szybki, ale ze względu na to, że ciężar ogrodzenia jest znaczny, wymaga ono solidnych fundamentów.

Ogrodzenie drewniane

Może mieć najróżniejsze formy, począwszy od gotowych pełnych drewnianych płyt poprzez formę żaluzji, czy desek, aż po ażurowe wzory. To ostatnie rozwiązanie często wykorzystywane jest w ogrodach do wytyczenia granicy relaksu czy strefy grillowej. Takim płotem grodzi się też czasem ogródki działkowe. Segmenty z drewnianymi żaluzjami stosuje się często jako wypełnienie płotów betonowych, metalowych lub kamiennych. Ogrodzenie drewniane wymaga okresowej impregnacji. Ostatnio jednak często wykorzystuje się zamiast drewna naturalnego drewno polimerowe, którego nie trzeba konserwować.

Ogrodzenie z gabionów

Ogrodzenie segmentowe gabionowe to system metalowych koszy wypełnionych kruszywem. Kosze najczęściej mają formę prostopadłościanów zrobionych z metalowych ocynkowanych prętów. Poszczególne segmenty mogą występować obok siebie, tworząc zwarte i dobrze izolujące od hałasu ogrodzenie. Mogą też być połączone z segmentami panelowymi, częściowo tylko zasłaniając posesję. Znane są też połączenia z żywopłotem i innymi rodzajami ogrodzenia.

Jakie ogrodzenie segmentowe spośród wymienionych sprawdzi się najlepiej?

Każde z wymienionych wyżej rodzajów ogrodzenia ma swoje wady i zalety. Najtańsze jest ogrodzenie panelowe. Segmenty betonowe również nie są drogie, ale koszt ogrodzenia betonowego zwiększa jeszcze konieczność postawienia solidnych fundamentów. Największą prywatność zapewni ogrodzenie segmentowe pełne w postaci gabionów, drewnianych czy betonowych płyt. Jeśli jednak zainwestuje się w ażurowy płot panelowy, tę prywatność można sobie również zapewnić poprzez posadzenie przy nim pnących roślin. Szybki montaż zapewnią segmenty najlżejsze, czyli panele metalowe lub drewniane. Ten typ ogrodzeń również najłatwiej będzie w razie potrzeby rozebrać. Czasem jest to konieczne jeśli posesja jest przy drodze, którą zamierzają poszerzyć. W takiej sytuacji z ciężkimi ogrodzeniami może być większy kłopot. Z tego względu w przypadku, gdy chce się taki ciężki płot postawić, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto sprawdzić plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego.

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które ogrodzenie jest najlepsze. Dla tych, którzy chcą się zabezpieczyć przed hałasem, mogą to być gabiony, a dla tych, którzy chcą wyeksponować swój dom i mieć rozległy widok, płot panelowy może być najbardziej odpowiedni. Miłośnicy drewna natomiast zawsze wybiorą płot drewniany, nawet jeśli będzie wymagał w przyszłości dodatkowych kosztów na impregnację. Wybierając ogrodzenie segmentowe, najważniejsze jest to, aby decyzję podejmować w sposób przemyślany po uwzględnieniu wszystkich czynników.