Kwestia ogrodzenia domu wymaga wielu odważnych decyzji. Składa się na to mnóstwo zmiennych, które definiują ogrodzenie marzeń. Dziś jednak wpis będzie dotyczył innego rodzaju ogrodzeń, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób przebywających w jego pobliżu. Jak wykonać ogrodzenia maszyn i jakich materiałów użyć, aby zapewnić maksimum komfortu, a jednocześnie nie zaniechać ochrony i bezpieczeństwa pracowników? 

Co wpływa na bezpieczeństwo ogrodzenia maszyn i ludzi?

Poszczególne maszyny, służące pracy produkcji, w szczególnych przypadkach powinny zostać poddane specjalnej ochronie. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo pracowników w hali produkcyjnej czy magazynowej. Niezabezpieczone maszyny i zrobotyzowane miejsca pracy, mogą stanowić zagrożenie dla pracowników, którzy nie zostali przeszkoleni do obsługi tej konkretnej linii produkcyjnej. Pamiętajmy, że mimo wyznaczonych stref pracy, pracownicy mogą poruszać się po hali dowolnie, dlatego dostęp osoby nieupoważnionej do maszyny, może stanowić zagrożenie. Nie jest to także bezpieczne dla maszyn, ponieważ niezachowanie odpowiedniej ostrożności, może stanowić poważne niebezpieczeństwo dla ich działania. 

Kto powinien mieć dostęp do maszyn w hali produkcyjnej? 

Dostęp do poszczególnych maszyn powinien być dostępny wyłącznie dla pracowników - operatorów, mających umiejętności i upoważnienia do ich obsługi. Nie jest to możliwe w przypadku, kiedy linia produkcyjna nie jest zabezpieczona ogrodzeniem, ponieważ wówczas dostęp do niej mają wszyscy pracownicy. Określają to nie tylko zasady bezpieczeństwa, ale także normy i dyrektywy wewnętrzne. 

Ogrodzenia maszyn w hali 

Ogrodzenia maszyn są przeznaczone do zabezpieczania poszczególnych linii produkcyjnych oraz miejsc pracy, w których zrobotyzowane systemy pełnią nadrzędną rolę. Już od jakiegoś czasu, bezpieczeństwo urządzeń produkcyjnych, stało się kluczową kwestią, z punktu widzenia zasad każdej firmy, korzystającej z robotyki przemysłowej. Ogrodzenia to środki zapobiegające kontaktowi maszyny podczas pracy z operatorem. Co z tego wynika? Nowoczesne systemy zrobotyzowane nie wymagają bezpośredniego kontaktu pracownika z maszyną. W związku z tym, ogrodzenia maszyn zapewniają bezpieczeństwo nie tylko osobom nieupoważnionym, ale także operatorowi, który w momencie pracy znajduje się najbliżej maszyny. 

Warto wspomnieć, że kompletne systemy bezpieczeństwa maszyn, mogą być wyposażone także w specjalne systemy zabezpieczeń, m.in. uchwyty do zamków, włączniki bezpieczeństwa czy bariery optyczne, a wszystko zgodne z najbardziej restrykcyjnymi normami. 

Jakie ogrodzenie wybrać? 

Niezwykle ważną kwestią przy wyborze doskonałego rodzaju ogrodzenia maszyn jest jakość produktu, która bezpośrednio wpływa na poziom bezpieczeństwa. Warto wybrać modułowe ogrodzenia, które przy rozbudowie linii produkcyjnej, można modyfikować i powiększać. 

Świetnie sprawdzą się więc ogrodzenia panelowe, które składają się z poszczególnych stalowych paneli ogrodzeniowych, zabezpieczonych proszkowo. Takie rozwiązanie zda egzamin w nawet najbardziej wymagających warunkach, w których panuje duży stopień wilgotności. 

Ogrodzenie panelowe idealnie nadaje się do ogrodzenia maszyn na hali magazynowej, ze względu na swoją uniwersalność i modułowość. To rozwiązanie jest bardzo popularne nie tylko wśród miłośników doskonałych ogrodzeń ogrodowych, ale także wśród infrastruktury przemysłowej. Warto dodać, że tego typu ogrodzenia są stosowane nie tylko wewnątrz hali, ale także na zewnątrz budynku, jako pełnoprawne ogrodzenie terenu przemysłowego. 

Ogrodzenia maszyn a ogrodzenia przestrzeni magazynowej

Hala przemysłowa to bardzo specyficzne środowisko, podobnie jak hala magazynowa. Oprócz ochrony maszyn, a co za tym idzie zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i operatorowi, należy pomyśleć także o wyznaczeniu stref i wydzieleniu poszczególnych sektorów przestrzeni, aby jakość i komfort pracy, szła w parze z bezpieczeństwem. 

Ogrodzenia maszyn mają także inne zastosowanie w przestrzeni magazynowej, mianowicie są również przydatne do przechowywania materiałów i zabezpieczania półek przed ich upadkiem. Z powodzeniem sprawdzą się do tego ogrodzenia panelowe.

Ten rodzaj ogrodzeń modułowych, ze względu na materiał, jest bardzo wytrzymały i trwały. Raz postawione ogrodzenie, będzie odporne na uszkodzenia mechaniczne czy zniszczenia, spowodowane działalnością linii produkcyjnej i kompatybilnych z nią maszyn. 

Sam design ogrodzeń panelowych jest bardzo minimalistyczny i znakomicie współgra wizualnie z przestrzenią magazynową. Co najważniejsze, panele ogrodzeniowe charakteryzują się wysoką ażurowością. Dzięki temu operator może bez trudu obserwować, co dzieje się za ogrodzeniem i czy maszyna dobrze wykonuje swoją pracę. 

Modułowe ogrodzenia maszyn – wygeneruj oszczędności

Różnorodność ogrodzenia maszyn w hali przemysłowej czy magazynowej, to niezwykła kompleksowość rozwiązania. Na rynku są dostępne gotowe rozwiązania do ogrodzenia maszyn przemysłowych. Jednakże takie kompleksowe zestawy generują spore wydatki dla produkcji, dlatego wiele firm decyduje się na stworzenie ogrodzenia z modułowych ogrodzeń panelowych. Nie są drogie, jednak ich jakość jest godna polecenia. 

Nie bez powodu wielu klientów, którzy inwestują w ogrodzenia panelowe do swoich domów, wykorzystuje je ponadto w wielu różnych innych sytuacjach. Są niezwykle pomocne m.in. do ogradzania terenu budowy – pełnią wówczas rolę ogrodzenia tymczasowego, a nierzadko zostają na stałe. Oprócz tego płot panelowy służy również do wyznaczania poszczególnych stref ogrodu, m.in. sadu, ziemi pod uprawę rabatek, strefy rekreacyjnej dla dzieci czy wybiegu dla psa. Ogrodzenie panelowe to absolutnie uniwersalny patent na zabezpieczenie pewnego areału i tylko od nas zależy, jakie przeznaczenie mu nadamy. Zarówno w branży budowlanej, jak i przemyśle sprawdza się ono doskonale, jednak to nie jedyne miejsca, w którym ten rodzaj ogrodzeń znajduje swoje zastosowanie. Spójrzmy na infrastrukturę miejską – ogrodzenia panelowe, przemiennie z siatką, możemy spotkać na każdym kroku. Warto więc wykorzystać doskonałe i sprawdzone rozwiązania, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa w miejscu pracy.