Planujesz stworzyć ogrodzenie swojej posesji? Pewnie od ich wszystkich rodzajów masz mętlik w głowie i zupełnie nie możesz podjąć decyzji. Dla osób chcących zaoszczędzić, istnieje pewna alternatywa, w postaci płotu bambusowego. Czym się charakteryzuje i dlaczego bardzo często występuje w duecie z ogrodzeniem panelowym? Czym właściwie różnią się te dwa rodzaje ogrodzeń i na co się zdecydować? Zapraszamy do lektury!

Czym jest bambus i dlaczego wykorzystuje się go do ogrodzeń? 

Bambus to w pełni naturalny materiał, często wykorzystywany w ogrodnictwie. Jest surowcem, z którego produkuje się maty ogrodzeniowe - alternatywę dla tradycyjnych rodzajów płotów. Oczywiście ogrodzenie to jedno z jego zastosowań, ponieważ z bambusa tworzy się znacznie więcej wyrobów, takich jak patyczki do posiłków, a nawet wysokiej jakości meble i artykuły gospodarstwa domowego. Dlaczego ten surowiec jest aż tak uniwersalny, że potrafi przeistoczyć się z domowych, najprostszych artykułów do mebli, a nawet ogrodzeń? 

Bambus przypomina drewno i poniekąd posiada podobne właściwości. Jest bardzo sztywny, dość trwały, estetyczny, a jednocześnie bardzo lekki. Wiele gospodarstw domowych, urządzających wnętrza w tropikalnym czy naturalnym stylu, wykorzystuje bambus gdzie tylko się da, aby nadać nieco egzotyki, a jednocześnie korzystać z naturalnych materiałów. 

Dlaczego bambus jest tak lekki? Łodygi bambusa olbrzymiego, są w środku puste, dlatego waży on znacznie mniej niż inne surowce. Idealnie więc sprawdza się do wszelkiego rodzaju produktów użytku domowego. 

Ogrodzenie bambusowe - charakterystyka

Specjalne maty ogrodzeniowe, tworzone z łodyg bambusa, są popularne jako ogrodzenie tarasu czy całej posesji. Jego estetyka doskonale nawiązuje do sielankowych domów, które utrzymane są w stylu boho, rustykalnym, tropikalnym czy sielskim. Nie jest więc do końca uniwersalną formą ogrodzenia, ponieważ nie pasuje do budynku w stylu pałacowym, nowoczesnym czy glamour. 

Ogrodzenie bambusowe może być trwałym płotem, pod warunkiem, że materiał jest doskonale zaimpregnowany. Wówczas posłuży wiele lat w każdych warunkach. Niestety jest to w pełni materiał naturalny i podczas styczności z roślinami, może przejmować na siebie pewne rodzaje tzw. glonów. Niektóre rodzaje impregnatów mogą go jednak przed tym chronić. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość bambusa, ponieważ niedokładne wysuszenie pędów powoduje ich pękanie i przebarwienie materiału na zielono. Takiej jakości mata nie spełni swojej funkcji na dłużej i będzie wymagała wymiany. 

Ogrodzenie bambusowe - lekkie, ale czy stabilne?

Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób mata może pełnić funkcję ogrodzenia, skoro jest tak lekka. Rzeczywiście, sam bambus nie byłby w stanie stawić czoła warunkom atmosferycznym i dostatecznie ochronić posesję. Właśnie dlatego nie może być zamontowany samodzielnie. Najczęściej wykorzystuje się do tego płot panelowy, który pełni funkcję stabilnego podłoża dla maty bambusowej. Tylko tak może być ona zamontowana na posesji. Posłużą do tego specjalne elementy mocujące. 

Rodzajów i kolorów mat jest na rynku mnóstwo. Słupki bambusowe mogą mieć różne średnice, a im większa, tym produkt będzie bardziej trwały. Obecnie niektóre maty wyglądają zupełnie, jakby były wykonane z materiału PVC. A to za sprawą impregnatu, który nadaje im trwałości i nowoczesnego koloru. 

Czy płot bambusowy można wykorzystać gdzie indziej?

Mata bambusowa może posłużyć także jako ogrodzenie balkonu, tarasu czy wyznaczyć miejsce na grillowisko. Ważne, aby miała solidne i stabilne podłoże. Ten rodzaj ogrodzenia z pewnością osłoni Cię przed wzrokiem sąsiadów. 

Ogrodzenie panelowe - charakterystyka

Należy wspomnieć, że ogrodzenie panelowe to nie tylko tło dla maty bambusowej. Jest ono bowiem pełnoprawnym ogrodzeniem, które zyskało ogromną popularność w ostatnich latach. To doskonałe rozwiązanie do wielu rodzajów posesji, za sprawą swojej uniwersalności. 

Ogrodzenie panelowe jest zbudowane ze stali ocynkowanej, posiada dodatkowe zabezpieczenie przed procesem korozji, dzięki czemu jest niezwykle trwałe. Druciki ułożone w formie kratowanej struktury zapewniają puste przestrzenie, co ma wyjątkowo ważne znaczenie dla wzrostu roślin. W razie potrzeby można wykonać wyższe nasadzenia przy płocie, zastosować przesłony lub matę bambusową, które osłonią przed wzrokiem przechodniów. 

Montaż ogrodzenia zapewnia jednoczesną stabilność całej konstrukcji. Osadzone w betonie słupy są podstawą do instalacji paneli ogrodzeniowych. Można wykonać tę pracę na różne sposoby i w różnych kierunkach, dlatego to ogrodzenie nazywane jest modułowym. 

Uniwersalność ogrodzenia panelowego przekłada się również na jego umiejscowienie, ponieważ można go zastosować nie tylko jako ogrodzenie posesji, ale także jako wyznaczenie pewnego kawałka terenu na: plac zabaw, wybieg dla zwierząt, taras, grillowisko czy miejsce na sprzęty ogrodowe. 

Ogrodzenie bambusowe a ogrodzenie panelowe - czy ich łączenie ma sens? 

Tak, ale tylko w przypadku chęci osłonięcia terenu i pod warunkiem, że bambus będzie pasował do koncepcji wystroju. W innym przypadku, ze względu na to, iż ogrodzenie panelowe musi pełnić funkcję stabilnego podłoża, wydatki na matę bambusową stają się po prostu zbędne. Samo ogrodzenie panelowe z pewnością spełni każde ze swoich najważniejszych zadań i będzie prezentowało się bardzo estetycznie.