Ogrodzenie przed domem nie tylko wyznacza granice posesji, ale też staje się jej wizytówką. Dodatkowo zabezpiecza teren przed złodziejami oraz dzikimi lub bezpańskimi zwierzętami. W razie potrzeby może pełnić rolę ekranu tłumiącego hałas, jeśli posesja znajduje się przy ruchliwej drodze oraz zapewniać prywatność domownikom. Przy wyborze warto kierować się funkcjami, jakie powinno spełniać w danej sytuacji, położeniem i wyglądem domu oraz rozmiarem działki. Jakie ogrodzenie przed domem wybrać najlepiej i czy są rozwiązania uniwersalne, które zawsze się sprawdzą? Podpowiadamy.

Jakie rodzaje ogrodzenia przed domem stosuje się obecnie najczęściej?

Rozwój nowych technologii sprawił, że zmienił się także wizerunek ogrodzeń. Takie typy ogrodzenia przed domem jak płot sztachetowy, czy siatka odchodzą powoli do lamusa. Zastępują je nowoczesne systemy ogrodzeniowe, które nie tylko są atrakcyjniejsze wizualnie, ale bardziej praktyczne i trwałe. Oto kilka wybranych, na które warto zwrócić uwagę, planując budowę ogrodzenia przed domem.

Ogrodzenie palisadowe

Powstaje z gotowych modułów, które łączy się ze sobą tworząc płot. Stalowe przęsła ogrodzeń palisadowych mogą być ułożone pionowo, co daje bardziej tradycyjny wygląd lub nowocześnie poziomo. Kolorystyka i wzornictwo tego typu ogrodzeń są bardzo zróżnicowane i pozwalają na wybór dostosowany do charakteru posesji i elewacji domu. Najczęściej montuje się na podmurówce, chociaż nie jest absolutnie konieczna. Ich wadą może być dość wysoka cena i czasem zbyt zwarta konstrukcja zasłaniająca widok, która jednak nie chroni przed hałasem.

Ogrodzenia panelowe

Panelowe ogrodzenie przed domem może być świetną alternatywą dla ogrodzenia palisadowego i jest bardziej od niego uniwersalne. Ażurowa lekka konstrukcja jest szybka i łatwa w montażu. Gotowe panele ze zgrzewanego drutu montuje się do metalowych słupków. Ten typ płotu może być wykonany na różnych rodzajach podmurówki albo bez niej. W tym ostatnim przypadku jego stabilność będą gwarantowały zamocowane punktowo w betonowym podłożu słupki. Dla niektórych zbyt przezierna konstrukcja może być wadą, którą inni postrzegają jako zaletę i nowe możliwości. W miejscach, gdzie zależy nam na pięknym widoku, takie ogrodzenie przed domem, z pewnością go nie zasłoni. Jeśli jednak zapragniemy prywatności, zawsze można obsadzić taki płot roślinami pnącymi, które nie tylko stworzą element wyciszający i zapewniający prywatność, ale też będą atrakcyjne wizualnie. Najlepszym i najbardziej uniwersalnym wyborem ogrodzenia panelowego są panele wykonane ze stali ocynkowanej, których trwałość, jak zapewniają specjaliści, może wynosić do kilkudziesięciu lat. Mniej trwałym rozwiązaniem są panele drewniane, które wymagają okresowej impregnacji i konserwacji.

Ogrodzenia gabionowe

Ten typ ogrodzenia zyskuje wielu zwolenników ze względu na nowoczesny i niekonwencjonalny wygląd. Gabiony to druciane kosze, które wypełnia się różnym kruszywem. Mogą to być kamienie, gruz, czy granulaty pochodzące z recyklingu. Takie ogrodzenie przed domem doskonale tłumi hałas od ulicy. Zapewnia też prywatność i jest niebanalnym sposobem na zaprezentowanie gustu właścicieli posesji. Ma jednak pewne wady. Trzeba je okresowo kontrolować i uzupełniać, ponieważ kruszywo pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych może się wypłukiwać i przemieszczać, tworząc szczeliny. Płot gabionowy ze względu na swoją grubość i zwartość nie zawsze też nadaje się do zastosowania jako ogrodzenie przed domem.

Jakie ogrodzenie przed domem będzie najodpowiedniejsze na małej działce?

Przy budowaniu ogrodzenia przed domem trzeba wziąć pod uwagę także wielkość działki i odległość ustawienia domu od jej granicy. Zdarza się, że tylko niewielka część ziemi dzieli dom od ogrodzenia. W takiej sytuacji najlepiej postawić na ogrodzenie panelowe, którego ażurowa konstrukcja nie przytłoczy samej działki i nie ograniczy dopływu światła. W takich wypadkach ogrodzenia palisadowe, czy gabionowe mogłyby nawet zasłaniać nisko położone okna w domu i ograniczać przestrzeń widokową. Jeśli jednak komuś podobają się gabiony, może w takiej sytuacji zdecydować się na zastosowanie ich zamiast podmurówki do ogrodzenia panelowego. Takie połączenie obu konstrukcji może stworzyć ciekawy efekt wizualny. Do tego murek gabionowy będzie szerszy od cienkiego ażurowego ogrodzenia panelowego i jako jego podmurówka może być wykorzystany jako ławeczka dla mieszkańców. To doskonały element aranżacyjny do projektowania użytkowej przestrzeni w ogrodzie.

Jakie ogrodzenie przed domem sprawdzi się najlepiej na dużej posesji?

Jeżeli odległość domu od granicy działki jest spora i sama działka stanowi rozległy teren, mamy więcej możliwości na zbudowanie efektownego ogrodzenia przed domem. Trzeba liczyć się jednak z tym, że większe rozmiary działki zwiększają też długość ogrodzenia, a tym samym znacznie wzrastają jego koszty. Jeśli mamy nieograniczone możliwości finansowe, możemy pozwolić sobie na jakikolwiek rodzaj ogrodzenia, nawet ręcznie robione kute. Jeśli jednak chcemy przede wszystkim zaznaczyć teren posesji i zapewnić bezpieczeństwo jej mieszkańcom, a do tego mieć trwały i estetyczny płot, warto zdecydować się na ogrodzenie panelowe, które znacznie ograniczy koszty. Szybkość jego montażu jest dodatkową zaletą w przypadku dużej działki. Można też zmniejszyć koszt, decydując się na połączenie różnych rodzajów ogrodzenia przed domem. Przykładowo od frontu, aby zachować więcej prywatności, można zamontować ogrodzenie palisadowe, a pozostałą część działki ogrodzić metalowym płotem panelowym. Ciekawie też będzie wyglądało ustawienie gabionów jako ogrodzenia przed domem od strony ulicy w celu wytłumienia hałasu, a płotu panelowego w innej części działki.

Ogrodzenie przed domem powinno być dobierane w oparciu o wszystkie wymienione wyżej czynniki, które mogą mieć znaczenie i wpływ na późniejsze życie mieszkańców. Oczywiście trzeba też pamiętać o stosowaniu się do wymogów prawa budowlanego i warto zapoznać się z jego przepisami przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Jeśli już to zrobimy i pozostaje sam wybór rodzaju ogrodzenia przed domem, jak wynika z powyższych argumentów, najlepszym i najtańszym wyborem będzie ogrodzenie panelowe lub jego połączenie z innymi typami ogrodzeń.