Montując płot na własnej posesji chcielibyśmy, żeby był trwałym i solidnym zabezpieczeniem działki oraz domu. Ma nam posłużyć kilka lub nawet kilkanaście kolejnych lat, ponieważ postawienie ogrodzenia nie jest małym wydatkiem. Trzeba przyznać, że stawianie płotu to jedna z najdroższych inwestycji, jeśli chodzi o nieruchomości na posesji, nie licząc oczywiście budowy domu. W zależności od rodzaju ogrodzenia, staramy się go zabezpieczyć – na drewno nakładamy impregnaty i bejce, zaś metalowe ogrodzenia wybieramy tak, aby posiadały powłokę ochraniającą materiał, m.in. farbę proszkową. W szczególnych przypadkach mamy do wyboru również daszek na płot. Odpowiedzmy sobie zatem kompleksowo na pytanie, czym jest daszek na płot i po co się go stosuje? Do jakiego typu ogrodzenia się nadaje? Opowiemy Wam o cenach daszków na płot i o tym, czy opłaca się wyposażać w nie ogrodzenie. Zapraszamy zatem do lektury! 

Po co montować daszek na płot?

Daszek na płot to taki element ogrodzenia, którego zadaniem jest ochrona głównej konstrukcji przed warunkami atmosferycznymi i wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwami, które mogłyby osłabiać ogrodzenie. Najważniejszym aspektem jest wilgoć, która podczas opadów deszczu może wsiąkać w głąb konstrukcji. Daszek na płot chroni go przed takimi zdarzeniami, a tym samym przedłuża jego żywotność i świetny wygląd na kolejne lata.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że daszek na płot stanowi także dodatkowy walor estetyczny ogrodzenia, pod warunkiem, że będzie on dopasowany do stylu domu, ogrodzenia, oraz ogólnej aranżacji posesji.

Na co zwrócić uwagę, jeśli wybieramy daszek na płot?

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze ogrodzenia, już wtedy należy przemyśleć, czy daszek na płot będzie jego uzupełnieniem. Jeśli wybierzemy właśnie takie rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pomyślmy zatem o wielkości daszku. Jeśli słupek, na którym będzie zamontowany daszek na płot, będzie podobnej szerokości, daszek nie do końca spełni swoją funkcję. Należy zatem wybierać daszek nieco większy, aby dokładnie osłonił konstrukcję i zabezpieczał ją przed wilgocią. Pamiętajmy też o kształcie daszka. Im większe nachylenie, tym swobodniej woda będzie spływać po nim na dół i tym bardziej wydłuży się żywotność ogrodzenia.

Na jaki płot można montować daszek?

Zanim podejmiemy temat rodzaju ogrodzenia, na który można montować daszek, warto zająć się aspektem samego montażu. Bowiem musi on być wykonany naprawdę profesjonalnie, a przede wszystkim dokładnie. Najważniejsze jest uszczelnienie przestrzeni łączącej blok słupka ogrodzeniowego z daszkiem. Oprócz tego, należy wykonać w tym miejscu odpływ wody. Gdybyśmy nie zastosowali w tym miejscu takiego zabiegu, po obfitym deszczu moglibyśmy dostrzec na ogrodzeniu nieestetyczne zacieki. Pamiętajmy również, aby klej, za pomocą którego wykonujemy montaż, był mrozoodporny. W innym razie mógłby przymarzać podczas mroźnej zimy i kruszyć się pod wpływem niskiej temperatury. Łączenie powinno być trwałe i długoletnie, nie chcemy przecież wykonywać konstrukcji płotu od nowa co sezon. Oprócz tego, możesz uszczelnić przestrzenie silikonem, który zapobiegnie wprowadzaniu wilgoci do wnętrza konstrukcji. Silikon ochroni też przed nadmiernym brudzeniem tych przestrzeni i sprawi, że ogrodzenie będzie niezwykle funkcjonalne.

Pewnie w tym miejscu zastanawiasz się, na jakim rodzaju ogrodzenia można zamontować daszek na płot. Otóż zazwyczaj stosuje się go na słupach betonowych, dlatego główną konstrukcją będzie płot betonowy. Jednocześnie może on stanowić jedynie podmurówkę oraz słupy, a pomiędzy nimi zamontować panele ogrodzeniowe i właśnie takie rozwiązanie stosowane jest najczęściej. Panele mogą być zarówno metalowe, jak i drewniane i tylko od nas zależy, co wybierzemy.

Zwróćmy też uwagę na to, że daszek na płot może być wykonany z różnych rodzajów materiału:

  • betonu,
  • stali,
  • łupka.

W zależności od potrzeby możemy wybrać zarówno kolor, jak i rodzaj daszka, który naszym zdaniem, sprosta naszym oczekiwaniom najlepiej.

Ile kosztuje daszek na płot?

Cena daszka jest zależna przede wszystkim od wymiarów konkretnego modelu oraz materiału, z którego produkt jest wykonany. Powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania i detale oraz warstwę zabezpieczającą daszek na płot. Ceny daszków zaczynają się już od 49 zł, a ostateczna cena za sztukę może dochodzić 400 zł, w zależności od wymiarów.

Walory estetyczne

Nie bez znaczenia są tu też walory estetyczne. Daszek wspaniale ubogaca całą konstrukcję, podnosi jej ogólne walory, dostosowuje ogrodzenie do warunków panujących na zewnątrz i sprawia, że cała aranżacja ogrodu, jak i domu, staje się spójna i wypełniona.

Jeśli koszty tego typu ogrodzenia przewyższają Twoje możliwości finansowe, zawsze możesz zastosować tego typu rozwiązanie wyłącznie na froncie posesji, czyniąc ją bardzo elegancką. Natomiast z tyłu masz możliwość postawienia ogrodzenia panelowego, które idealnie dopełni całą przestrzeń. Ogrodzenie panelowe jest wykonane ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo, dlatego charakteryzuje się trwałością, odpornością na warunki atmosferyczne i wysoką estetyką wykonania. Dzięki dużej ażurowości ogrodzenie doskonale przepuszcza promienie słoneczne sprawiając, że działka jest odpowiednio doświetlona. O każdej porze roku rośliny mają dostarczoną odpowiednią ilość promieni słonecznych, dzięki którym mogą swobodnie dojrzewać.

Ogrodzenie panelowe jest przystępne cenowo, dlatego idealnie sprawdzi się jako płot łączony z przednim ogrodzeniem betonowym. Zaoszczędzisz przy tym mnóstwo pieniędzy, a i tak zachowasz wszystkie walory działki. A jeśli zechcesz jeszcze bardziej odgrodzić się od sąsiadów, możesz zastosować specjalne przesłony ogrodzeniowe, które zasłonią Twoją posesję przed spojrzeniami sąsiadów oraz przechodniów. Wówczas osiągniesz prywatność i komfort, a każdy będzie podziwiał Twoje piękne i funkcjonalne ogrodzenie. Przyjrzyj się dokładnie ogrodzeniu panelowemu i wybierz odpowiednie rozwiązanie dla siebie i swojej posesji.