O fenomenie ogrodzeń panelowych pisaliśmy już niejednokrotnie, gdyż wszystkie jego zalety skłaniają klientów do skorzystania z jego genialnych funkcji. Nie będzie to jednak kolejny artykuł o tym rodzaju ogrodzeń, a raczej o akcesorium, które w wielu przypadkach jest jego nieodzownym elementem. Przesłony ogrodzeniowe – bo o nich mowa, są świetnym elementem dekoracji, a przede wszystkim doskonałym wsparciem poczucia prywatności na własnej posesji. Poznaj ich zastosowanie, rodzaje i zalety. 

Po co kupujemy przesłony ogrodzeniowe? 

Wiele osób, podczas budowy domu, decyduje się na jedno konkretne ogrodzenie. Raczej nie wybieramy nietypowych ogrodzeń, które polegają na łączeniu różnych faktur i materiałów, jednakże istnieją wyjątki. Generalnie stawiamy na dobry produkt, w średniej półce cenowej, ponieważ sama budowa domu wymaga od nas ogromnych nakładów finansowych. Z tego względu raczej rezygnujemy z pełnych ogrodzeń, chyba że są to ogrodzenia drewniane – niestety ich dobra cena idzie w parze z niską jakością. 

Ogrodzenia panelowe, najczęściej wybierane przez inwestorów płoty, posiadają ogromną ażurowość. Stworzone są bowiem ze stali ocynkowanej i tworzą regularny układ drutów o charakterystycznym kształcie kratki. Są one jednak zabezpieczone proszkowo – ma to na celu zapobieganie korozji materiału, ze względu na wilgotność powietrza i wszelkie warunki atmosferyczne, które mają negatywny wpływ na ogrodzenie. 

Duża ażurowość jednych zachęca, innych demotywuje. Z jednej strony zapewnia ona odpowiedni przepływ tlenu na posesji i dopływ promieni słonecznych. Z drugiej zaś strony nie oferuje nam maksimum prywatności na własnej posesji tam, gdzie tego potrzebujemy. Ta wartość dla niektórych osób jest bardzo cenna, ponieważ wielu inwestorów buduje dom, aby właśnie odgrodzić się od sąsiadów. Z tego względu rezygnują z mieszkań w bloku – chcą poczuć się swobodnie u siebie w domu i na swoim terenie. 

Przesłony ogrodzeniowe w wielu wzorach 

Jak więc zapewnić sobie prywatność, mając do dyspozycji ogrodzenie panelowe? Można zastosować popularne i bardzo funkcjonalne przesłony ogrodzeniowe, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Do wyboru mamy mnóstwo gotowych przesłon i takich, które przy odrobinie umiejętności, możemy stworzyć samemu. 

Przesłony ogrodzeniowe z drewna

Drewniane przesłony wykonane są zazwyczaj ze sklejki, np. brzozowej. Jest ona eleganckim wykończeniem ogrodzenia panelowego, zapewniającego maksimum prywatności na własnej posesji. Drewno idealnie wpisuje się w najnowocześniejsze trendy i świetnie współgra ze stalowymi drutami ogrodzenia, tworząc jednocześnie styl eklektyczny i nowoczesny. Warto dodać, że drewniane przesłony ogrodzeniowe posiadają kilka warstw sklejki, dzięki czemu produkt ten nie jest podatny na uszkodzenia. Warto postawić na przesłony drewniane, które już na etapie produkcji są olejowane zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi, aby na długi czas zachowały swoją trwałość. Takie przesłony z drewna są unikalnym dodatkiem do ogrodzenia, a jednocześnie tworzą uniwersalne wsparcie prywatności, które możemy zastosować w każdym miejscu, w którym mamy do czynienia z ogrodzeniem ażurowym.

Przesłony ogrodzeniowe ze stalowej blachy ocynkowanej

Materiał ten jest kompatybilny z samym ogrodzeniem, dlatego przesłony tworzą idealne uzupełnienie ogrodzeń panelowych. Ich najważniejszą zaletą jest trwałość, ponieważ nie ulegają korozji poprzez wpływ warunków atmosferycznych, a ocynk sprawia, że są wyjątkowo wytrzymałe. Nie musisz martwić się więc, że z biegiem czasu przesłony stracą na jakości i skuteczności. Z całą pewnością zachowają swoja funkcjonalność i trwałość. W tym przypadku masz możliwość wyboru koloru blachy, w zależności od oferty producenta. 

Przesłony ogrodzeniowe PVC

Bardzo popularnym rodzajem przesłon są specjalne taśmy plastikowe, które charakteryzują się elastycznością i względną wytrzymałością. Przeplata się je przez oczka paneli ogrodzeniowych, dlatego tworzą doskonały trójwymiarowy wzór, cieszący oko domowników i przechodniów. To rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne, ponieważ pozwala znaleźć dla niego zastosowanie tam, gdzie wymaga od nas tego układ terenu i sąsiedztwo. Tego typu przesłony nie są przezroczyste, a dokładne zamontowanie ich sprawia, że problem braku prywatności odejdzie w niepamięć. Co więcej, materiał ten jest odporny na promieniowanie UV, dzięki czemu taśmy nie blakną i nie tracą koloru pod wpływem słońca. 

Przesłony ogrodzeniowe ze sztucznych roślin

To rozwiązanie dostępne jest w wielu formach. Możemy wybrać sztuczne rośliny, które gałązka po gałązce musimy wpiąć w ogrodzenie lub takie, które są dostępne w formie pełnych paneli. Wystarczy je wówczas przymocować do ogrodzenia tam, gdzie tego potrzebujemy. To rozwiązanie powstało z myślą o pięknej aranżacji ogrodu w myśl motywu botanicznego, którego ogród jest prawdziwym zwieńczeniem. Pamiętajmy, że taki rodzaj przesłon idealnie wpisuje się w architekturę krajobrazu, tworzy piękne tło dla żywych roślin i nie zaburza piękna natury. Decyduje się na niego wielu inwestorów, którzy chcą tworzyć wokół własnego domu magię zaczarowanego ogrodu. 

Przesłony ogrodzeniowe z bambusa

Bambusowe przesłony są popularne nie tylko wśród osób posiadających własny kawałek ziemi, ale także wśród osób mogących pochwalić się balkonem w bloku. To rozwiązanie idealnie sprawdza się w każdej sytuacji, ponieważ doskonale chroni przed wzrokiem sąsiadów. Zachowuje minimum ażurowości i tak naprawdę całkowicie zapobiega powstawaniu przerw. Bambus jest jednak tworzywem dość delikatnym i niestety przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, szybko ulega systematycznemu uszczerbkowi. Przesłony ogrodzeniowe z bambusa są łatwe w montażu, szczególnie jeśli zestawimy je z ogrodzeniem panelowym. Taki duet pozwoli cieszyć się prywatnością nawet przez kilka sezonów. 

Pamiętaj, że zarówno rozmiar, jak i kolor przesłon, możesz dobrać indywidualnie, ponieważ wielu producentów i dystrybutorów oferuje możliwość personalizacji produktów.