Ogrodzenia panelowe to obecnie najchętniej wybierany typ płotu nie tylko ze względu na estetykę, ale i uniwersalne zastosowanie, szybki montaż, i atrakcyjną cenę. Jest tak proste do zamontowania, że można to zrobić nawet samodzielnie. Potrzebne są jednak do tego celu oprócz samych paneli, furtki i bramy, także akcesoria do ogrodzeń panelowych. W co należy się zaopatrzyć, żeby szybko i sprawnie postawić płot panelowy na swojej posesji? Oto najniezbędniejsze akcesoria do ogrodzeń panelowych, przydatne do montażu samych paneli, jak i bram oraz furtek.

Akcesoria do ogrodzeń panelowych – co może się przydać?

Stabilność ogrodzenia zależy od jego właściwego zamontowania. Ogrodzenie systemowe, jakim jest płot panelowy, często ma już w zestawie zestaw niezbędnych akcesoriów do ogrodzenia panelowego, zarówno do montażu paneli, jak i furtki czy bramy. Czasem jednak należy je dokupić samodzielnie. Oprócz tego trzeba postarać się też o odpowiednie narzędzia przydatne w stawianiu ogrodzenia. Oto lista zawierająca podstawowe narzędzia i akcesoria do ogrodzeń panelowych.

Słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe to wsparcie dla paneli. Powinny posiadać rozmiar dostosowany do wielkości panelowych przęseł. Długość słupków dopasowuje się do wysokości paneli oraz głębokości, na której mają być osadzone w podłożu, a ta może być różna w zależności od poziomu zamarzania gruntu. Wygląda to inaczej w różnych regionach Polski i wynosi od 0,8 do 1,4 m. Jako że słupek powinien być osadzony w betonie poniżej poziomu zamarzania, jego długość można wyznaczyć, dodając do siebie wysokość panela i głębokość osadzenia w podłożu. W przypadku montażu ogrodzenia panelowego z podmurówką systemową trzeba jeszcze dodać do uzyskanego wyniku jej wysokość. W ten sposób wyznaczy się długość słupka do głębokości strefy zamarzania. Z tego względu warto jeszcze nieco wysokość słupka wydłużyć, aby sięgał poniżej poziomu zamarzania.

Łopata, beton i taczki

Łopata przyda się do wykopania dołków pod słupki, a taczki do przewiezienia betonu. Typ betonu należy dobrać do rodzaju gruntu. Ilość betonu uzależniona jest od głębokości i średnicy dołków. Dla ogrodzenia panelowego optymalna średnica powinna wynosić nie mniej niż 20 cm i nie więcej niż 25 cm. Węższy dołek może sprawić, że ogrodzenie nie będzie wystarczająco stabilne, a szerszy zwiększy koszty poniesione na beton. Ważne przy tym jest to, aby słupek umieszczać w otworze centralnie w środku.

Sznurek poziomujący, poziomica, miarka, zestaw kluczy, młotek

Te narzędzia okażą się bardzo przydatne podczas wyznaczania miejsca na słupki, a także podczas samego montażu.

Ocynkowana kotwa

W sprzedaży dostępne są różne jej modele. Służy do odpowiedniego zamocowania słupków w podłożu.

Obejma montażowa

Obejmy to uniwersalne akcesoria do ogrodzeń panelowych, sprzedawane w zestawach ze śrubami. Służą do montażu paneli do słupków i często stosuje się je łącznie z napinaczami. W zależności od miejsca w ogrodzeniu, do którego mocowania są przeznaczone, wyróżnia się:

  • obejmy startowe, zwane też początkowymi, które montuje się na początku i końcu ogrodzenia,
  • obejmy przelotowe, zwane pośrednimi, które służą do scalania sąsiadujących słupków,
  • obejmy narożne z dwoma uchwytami pod kątem prostym, montowane w narożnikach płotu.

Łącznik paneli

Pozwala na bezpośrednie łączenie paneli przy pomocy śrub. Można też za jego pomocą przytwierdzić je do twardego, najlepiej betonowego, czy asfaltowego podłoża.

Spinka

Służy do łączenia ze sobą dwóch paneli ogrodzeniowych. Przydaje się do tego celu narzędzie zwane zaciskarką, które przy użyciu nierdzewnych spinek łączy panele, szczególnie w miejscach, do których dostęp jest utrudniony.

Systemowa podmurówka

Nie jest konieczna do ogrodzenia panelowego, ale można ją zamontować np. ze względów estetycznych, aby ogrodzenie pasowało do elewacji domu. Montuje się ją na gruncie i można wybierać spośród wielu wariantów betonowych, klinkierowych, czy kamiennych.

Daszki do słupków ogrodzeniowych

Te przydatne akcesoria umieszcza się na górze słupków, aby woda deszczowa nie ściekała do ich wnętrza.

Akcesoria do ogrodzeń panelowych przydatne do bramy i furtki

Ogrodzenie to nie tylko połączone ze sobą panele, ale również brama wjazdowa i furtka. Warto kupić od razu również akcesoria do ogrodzeń panelowych, które przydadzą się do montażu bramy i furtki i będą miały wpływ na ich użytkowanie. Przykładowo w przypadku furtki z pewnością przyda się stopka zatrzymująca furtkę w określonej pozycji. Zarówno do bramy, jak i do furtki trzeba też zakupić zawiasy, zamki, szyldy, klamki, czy blokady.

Akcesoria do ogrodzeń panelowych – na co zwracać uwagę przy wyborze?

O trwałości ogrodzenia decydują wszystkie elementy wchodzące w jego skład. Jeśli ogrodzenie panelowe jest wykonane z ocynkowanej i pomalowanej proszkowo stali, co jak zapewniają specjaliści, daje mu wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne nawet do kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby również słupki i obejmy oraz inne akcesoria do ogrodzeń panelowych były wykonane z równie trwałych materiałów, najlepiej stalowe z ocynkiem i pomalowane proszkowo na kolor ogrodzenia. Da to gwarancję trwałości całego płotu i podniesie jego walory wizualne. Wybierając akcesoria do bram i furtek najlepiej wybierać również te ze stali ocynkowanej, odpornej na korozję. W przypadku zawiasów dobrze jest postawić na zawiasy regulowane, które umożliwią łatwe otwieranie bez konieczności użycia siły. Kolejną rzeczą, którą warto rozważyć przed zakupem, jest zdecydowanie się na akcesoria do ogrodzeń panelowych od tego samego producenta. Da to większą gwarancję, że zyska się produkty jednakowej jakości i trwałości.

Jak widać akcesoria do ogrodzeń panelowych to równie ważny zakup, jak same panele. Trzeba je dostosować do wybranego ogrodzenia panelowego, jego rozmiarów i wysokości oraz innych opisanych wyżej czynników. Na akcesoriach nie warto oszczędzać. Tylko produkty wysokiej jakości, nie gorszej niż same panele, zagwarantują trwałość i solidność całego płotu, a odpowiednio dobrane także kolorystycznie zwiększą jego estetykę.