Chęć posiadania niepowtarzalnego ogrodzenia sprawia, że ludzie często decydują się na płot mieszany, czyli wykonany z więcej niż jednego materiału. Czasami inne ogrodzenie stawia się od frontu, a inne na pozostałej części posesji. Kombinacji połączeń materiałowych jest wiele, a jednym z najatrakcyjniejszych płotów są ogrodzenia metalowo-drewniane. Czym się wyróżniają, jakie mają wady i zalety oraz na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Sprawdźcie.

Ogrodzenie metalowo-drewniane – wady i zalety

Ogrodzenie metalowo-drewniane może być ozdobą posesji. Walory dekoracyjne są jego główną zaletą, szczególnie jeśli znakomicie komponuje się z elewacją domu. Połączenie ciepłego drewna z zimnym metalem pięknie będzie komponowało się z domami drewnianymi, dworkowymi, a także nowoczesnymi, szczególnie jeśli w elewacji domu występują elementy drewniane. Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady. Metal, szczególnie elementy kute, czy stalowe ocynkowane ogniowo i pomalowane proszkowo mają znacznie dłuższą trwałość niż nawet najlepiej zaimpregnowane drewno. Z jednej strony to plus, jeśli rama ogrodzenia łącznie ze słupkami ogrodzeniowymi, które mają kontakt z podłożem, wykonana jest z metalu, a drewniane przęsła są tylko wypełnieniem i nie dotykają wilgotnego podłoża. Takie ogrodzenie ma szansę przetrwać znacznie dłużej niż to w całości wykonane z drewna, ponieważ jak zapewniają specjaliści ocynk ogniowy i malowanie proszkowe zapewnia wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne nawet do kilkudziesięciu lat. I tutaj pojawia się minus ogrodzenia metalowo-drewnianego, ponieważ mimo że elementy metalowe przetrwają długo, drewno nawet jeśli nie ma kontaktu z podłożem, będzie narażone na deszcz i inne czynniki, które skrócą jego trwałość, np. słońce, pod którego wpływem płowieje. Trzeba je więc regularnie impregnować, jeśli chce się przedłużyć jego trwałość.

Ogrodzenie metalowo-drewniane w różnych wariantach

Ogrodzenie metalowo-drewniane może występować w najróżniejszych wersjach. Oto kilka przykładów na to, że płot tego typu może mieć wiele twarzy:

Ogrodzenie żaluzjowe

Najbardziej popularną wersją ogrodzenia żaluzjowego jest metalowa rama i takie same słupki, a wypełnienie stanowią drewniane żaluzje, które konstrukcją przypominają te okienne. Mają one tę zaletę, że nie ograniczają cyrkulacji powietrza, ale utrudniają osobom postronnym zaglądanie na posesję. Widoczność uzależniona jest od kąta drewnianych szczebli tworzących żaluzję. Ogrodzenie metalowo-drewniane tego typu doskonale komponuje się z nowoczesnymi budynkami. Sprzyja temu poziomy układ elementów drewnianych.

Płot sztachetowy z metalowymi słupkami

Sztachetowy płot drewniany wciąż ma swoich zwolenników. W nowoczesnej formie jednak wzmacnia się go czasem metalowymi elementami, takimi jak chociażby słupki, które zapewnią solidne wsparcie dla sztachet. W niektórych wydaniach metalowe mogą także rygle wykonane ze stalowych kształtowników.

Płot z kutymi przęsłami częściowo wypełnionymi drewnem

Takie ogrodzenie najczęściej montuje się jedynie of frontu, ponieważ do tanich nie należy. Metalowe ażurowe przęsła kute wypełnione są częściowo drewnianymi deskami pionowymi, poziomymi lub ukośnymi. Czarne elementy kute znakomicie komponują się z kolorem drewna. Mogą być eleganckim ogrodzeniem frontowym, do którego znakomicie można dopasować na pozostałej części posesji metalowy płot panelowy.

To tylko wybrane przykłady ogrodzeń metalowo-drewnianych. Podobnych kombinacji, które można zastosować w budowie płotu, łącząc drewno z metalem, może być znacznie więcej.

Na co zwracać uwagę wybierając ogrodzenie metalowo-drewniane?

Jeśli ktoś decyduje się na oryginalne ogrodzenie metalowo-drewniane swojej posesji powinien zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, od których zależeć będzie trwałość płotu. O ile o stalowe przęsła i słupki ocynkowane ogniowo i pomalowane proszkowo nie trzeba się martwić, to baczną uwagę należy zwrócić na elementy drewniane ogrodzenia. Nie każdy bowiem rodzaj drewna nadaje się do tego celu. Najtrwalszymi gatunkami drewna są dąb i modrzew oraz niektóre gatunki egzotyczne, takie jak merbau. Niestety cena tych gatunków jest wysoka i często zastępuje się je tańszymi takim jak jesion, sosna, czy akacja. Dobrze zaimpregnowane drewno tych gatunków również może przetrwać lata, jeśli będzie się o nie należycie dbało. Istnieją jednak takie gatunki drewna, których lepiej unikać, ponieważ wyjątkowo szybko niszczeją nawet przy regularnej konserwacji. Są to brzoza, lipa i jawor.

Jak dbać o ogrodzenie metalowo-drewniane?

Jeśli w ogrodzeniu metalowo-drewnianym występują elementy stalowe ocynkowane ogniowo i pomalowane proszkowo, nie wymagają szczególnej dbałości, ani konserwacji. Uwagę trzeba jednak zwrócić na części drewniane ogrodzenia. To one będą wymagały okresowej impregnacji i zabiegów konserwujących. Jeśli nowe drewno było impregnowane ciśnieniowo jest dobrze zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na kilka lat. Jeśli jednak jakieś drewniane elementy wymagały przycięcia, wówczas trzeba te miejsca zaimpregnować na nowo. Warto też zadbać o dodatkową ochronę i po jakimś czasie ją zastosować. Mogą to być woski, oleje z pigmentem, czy farby, które uszlachetnią zaimpregnowane drewno. Bejca z zawartością oleju lnianego stworzy skuteczną barierę dla wilgoci i ochroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Preparaty te dostępne są w różnych kolorach, dzięki czemu można dobrać najwłaściwszy, który dobrze wpisze się w ogólną stylizację. W taki sposób zabezpieczone ogrodzenie może być trwałym zabezpieczeniem posesji i efektowną jej ozdobą.

Ogrodzenie metalowo-drewniane może być ciekawym elementem architektonicznym, zdobiącym posesję i jej okolicę. Przed jego postawieniem warto jednak zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby mieć pewność czy gmina nie przewidziała dla tego miejsca innego typu ogrodzeń. Jeśli występuje pełna dowolność, można je postawić po uwzględnieniu wszystkich czynników, które mogą wpłynąć na jego trwałość.