Czym tak naprawdę kierują się inwestorzy, którzy stoją przed wyborem ogrodzenia? Głównie są to trzy aspekty: funkcjonalność, jakość i estetyka wykonania. Oczywiście zwracają także uwagę na kwestie finansowe, bo stawianie ogrodzenia na posesji to nie lada wydatek. Warto więc dobrze zastanowić się nad konkretnymi rodzajami płotów, aby nie żałować później swojej decyzji, a w trakcie procesu zakupowego, nie przerazić się kosztami. Jeśli stawiamy na funkcjonalność płotu i dopasowanie go do własnych potrzeb, warto rozważyć ogrodzenie na wymiar. To doskonały pomysł dla osób, które szukają nieco innego ogrodzenia, niż tego, co dostępne jest w marketach budowlanych. Czy ogrodzenie na wymiar naprawdę się opłaca? Zerknij do dalszej części artykułu i poznaj wady oraz zalety takiego rozwiązania. 

Dlaczego ogrodzenie na wymiar ma wiele zalet?

Nie zawsze ogrodzenia dostępne w określonych wymiarach sprostają naszym oczekiwaniom. Bardzo często jesteśmy postawieni przed sytuacją, w której musimy wybrać płot niedostosowany do naszych potrzeb oraz wymagań posesji. A właściwie to nie musimy, bo zawsze dostępną alternatywą jest ogrodzenie na wymiar, dzięki któremu połączymy wszystkie najważniejsze cechy w jeden produkt. Ogrodzenie na wymiar daje nam przede wszystkim możliwość dopasowania wymiarów płotu do naszych potrzeb. Nie zawsze dostaniemy w sklepie ogrodzenie tak wysokie, jak byśmy tego oczekiwali. W zależności od warunków lokalizacyjnych, potrzebne są nam różnorodne funkcje ogrodzenia. Jeśli mieszkamy w pobliżu lasu, warto ogrodzić działkę wyższym płotem, aby uniknąć wtargnięcia dzikiej zwierzyny na posesję. Jeśli mieszkamy w sąsiedztwie zbiornika wodnego, powinniśmy zrobić wszystko, żeby młodsi domownicy nie mieli możliwości dotarcia do tego miejsca bez opieki dorosłych. Czasem mamy do czynienia z pupilem, który skacze bardzo wysoko lub po prostu jest wysoki i z łatwością przebrnąłby przez niski płot. W takich przypadkach ogrodzenie wysokie to gwarancja bezpieczeństwa. Oczywiście nie zapominajmy również o kwestiach, związanych z prywatnością na własnej działce. Im bardziej dostosowany do naszych oczekiwań płot, tym szybciej poczujemy się na posesji komfortowo i swobodnie.

Ogrodzenie na wymiar z supermarketu vs od producenta – co się opłaca?

Wielu z Was myśli pewnie: „Pójdę do supermarketu budowlanego i dostanę ogrodzenie od ręki. Po co mi szukanie i stres?”. Oczywiście część inwestorów tak właśnie zrobi, ale zanim Ty podejmiesz jakiekolwiek kroki, zastanów się, czy kupno ogrodzenia w supermarkecie na pewno się opłaca. Konstrukcja płotu to znaczny wydatek – musimy poświęcić na to pewną część budżetu na budowę, dlatego nie warto podejmować decyzji pochopnie. Weźmy pod uwagę marżę, jaką narzuca market budowlany, sprzedający płot od konkretnego producenta. Oprócz tego dochodzi jeszcze kwestia standardu wymiarów, które sklep sprzedaje. W porównaniu do tego, ogrodzenie na wymiar jest znacznie bardziej opcją dostosowaną do Twoich potrzeb. Kupując u producenta lub zaufanego dystrybutora masz gwarancję indywidualnego podejścia do każdego klienta i zdecydowanie niższej ceny, a przede wszystkim możliwość doboru ogrodzenia pod własne wymagania. Warto szukać takich dystrybutorów, którzy mają w swojej ofercie ogrodzenie na wymiar lub zajmują się wyłącznie tego typu realizacjami.

Wady ogrodzenia na wymiar

Ogrodzenie na wymiar posiada mnóstwo zalet i w zależności od rodzaju płotu, ta liczba stale rośnie. Warto jednak postawić przed sobą zestawienie zalet i wad tego rozwiązania, bowiem wszystko ma dwie strony medalu. Ogrodzenie na wymiar ma jeden mankament, w porównaniu do produktów dostępnych od ręki – na jego realizację i dostarczenie musimy poczekać dłużej. O ile? W zależności od dystrybutora może to być duża rozpiętość czasowa. O ile w sklepie dostajemy ogrodzenie natychmiast, o tyle w przypadku zakupu ogrodzenia u dystrybutora czy producenta nie dostaniemy ogrodzenia na wymiar od ręki. Ale decydując się na takie rozwiązanie, raczej każdy zdaje sobie z tego sprawę. W końcu to jedno konkretne ogrodzenie ma być wykonane zgodnie z życzeniem klienta i wcale nie chodzi tu tylko o wymiary, ale również formę, kształt i estetykę wykonania. Indywidualne podejście do tych aspektów jest szalenie ważne, ponieważ satysfakcja klienta jest tu kluczowa.

Ogrodzenie na wymiar metalowe

W przypadku ogrodzeń metalowych, których rodzajów mamy co najmniej kilka, warto zastanowić się nad wymaganiami. Ogrodzenie z przęseł metalowych czy ogrodzenie panelowe należą do grupy ogrodzeń modułowych. Producenci przygotowują wersje standardowe, ale chętnie tworzą też realizacje na wymiar. Metalowe ogrodzenia to doskonały sposób na ochronę posesji i zapewnienie sobie maksimum komfortu. W przypadku siatki ogrodzeniowej, która niestety nie jest produktem tak wytrzymałym, jak inne rodzaje ogrodzeń, sprawa wygląda nieco inaczej. To płot sprzedawany w rolkach, dlatego raczej występuje w kilku standardowych wymiarach.

Ogrodzenie na wymiar drewniane

Ogrodzenie drewniane można kupić zarówno w standardzie, jak i na wymiar, aczkolwiek należy w tym miejscu szukać producentów ogrodzeń naturalnych, którzy specjalizują się w realizacjach drewnianych. Drewno jest specyficznym materiałem, który łatwo ulega korozji biologicznej, dlatego warto się upewnić, że zakupiony przez Ciebie płot, będzie doskonale zabezpieczony impregnatem. Jeżeli chcesz nieco zaoszczędzić, możesz pokusić się o znalezienie stolarza, który wykona ogrodzenie na wymiar. Być może to rozwiązanie wygeneruje nieco oszczędności.

Ogrodzenie na wymiar betonowe

Ogrodzenie na wymiar może być również betonowe. Szczególnie, jeśli sami je budujemy. Wówczas możemy dopasować je do wybranych przez siebie wysokości oraz kształtów. Jeśli nie potrafimy sami zbudować konstrukcji, warto poprosić o pomoc fachowców. Możemy też pokusić się o zakup konstrukcji betonowej ogrodzenia z produktów prefabrykowanych. Przyjeżdżają one na budowę w gotowych prefabrykatach o odpowiedniej wysokości i wówczas należy je tylko złożyć. Minus? Są nieco droższe niż klasyczne rozwiązania.