Ogrodzenie pionowe jest tym, które od dawna już wpisuje się w krajobraz polskich miast i wsi. To najbardziej tradycyjne w formie płotu z pionowych sztachet powoli już odchodzi do lamusa, chociaż wciąż jeszcze można je zobaczyć okalające wiejskie lub stylizowane na nie chatki. Nie znaczy to, że ogrodzenie pionowe straciło na popularności. Wprost przeciwnie, ma się dobrze, lecz obecnie dzięki nowym technologiom występuje w bardziej nowoczesnej odsłonie.

Czym się wyróżnia i jakie ma zalety ogrodzenie pionowe?

Ogrodzenie pionowe charakteryzuje się pionowym układem jego głównych elementów składowych, czyli prętów, bali, sztachet, czy kątowników. W odróżnieniu od nowoczesnego ogrodzenia poziomego jest bardziej uniwersalne i pasuje zarówno do zabudowań klasycznych, a nawet dworkowych, jak i nowoczesnych, także tych cechujących się minimalizmem. Idealnie nadaje się do grodzenia budynków piętrowych ze strzelistym dachem. Ogrodzenie pionowe ma tę przewagę nad poziomym, że jest trudniejsze do sforsowania. Złodziej o wiele łatwiej może się wspiąć po poziomych szczeblach niż przejść przez wystarczająco wysoki płot z pionowymi prętami. Można śmiało stwierdzić, że ogrodzenie pionowe daje lepsze zabezpieczenie posesji przed intruzami. Żeby zniwelować niebezpieczeństwo w przypadku ogrodzeń poziomych, producenci często nie mają wyboru i poziome szczeble muszą umieszczać gęsto, zostawiając tylko niewielki prześwit. Ogrodzenie pionowe pozwala na większą regulację prześwitu i często taki płot nie ogranicza widoczności i światła, chyba że jest to zabieg celowy.

Jakie ogrodzenia pionowe są obecnie najbardziej popularne?

Chociaż wciąż spotyka się tradycyjne ogrodzenia pionowe, takie jak płoty sztachetowe, czy drogie żeliwne ogrodzenia kute, coraz częściej wypierają je rozwiązania systemowe, które są tańsze, szybsze w montażu i przede wszystkim estetyczne i trwałe. Oto wybrane przykłady nowoczesnych ogrodzeń pionowych do zastosowania w różnego typu stylach architektonicznych.

Ogrodzenie pionowe palisadowe

Ten typ ogrodzenia najbardziej przypomina klasyczne płoty w stylu retro. Nadaje się też jako ogrodzenie dworkowe. Wykonane z ocynkowanej i pomalowanej proszkowo stali poszczególne elementy są ze sobą spawane. Gotowe pionowe przęsła montuje się łatwo i szybko. Odpowiednio zabezpieczone przed korozją nie wymagają konserwacji i przez długie lata będą ozdobą i trwałym zabezpieczeniem posesji. Jednak ze względu na cenę często montuje się je jedynie jako ogrodzenie frontowe, a pozostałą część posesji grodzi tańszym ogrodzeniem panelowym.

Ogrodzenie pionowe panelowe

Ogrodzenia panelowe najczęściej również mają konstrukcję pionową wzmacnianą poziomymi prętami. Ażurowy charakter ogrodzenia ze względu na użycie cienkich prętów pozwala na odpowiednie zagęszczenie prętów pionowych, utrudniając w ten sposób możliwość sforsowania takiego ogrodzenia. Wykonane ze stali ocynkowanej poziome pręty ułożone są w większych odstępach i nie zakłócają pionowego wizerunku. Tego typu ogrodzenie pionowe ma tę dodatkową zaletę, że może piąć się w górę na bardzo duże wysokości, dzięki czemu chętnie wykorzystywane jest do grodzenia boisk i stadionów. Na posesjach prywatnych staje się również coraz bardziej popularne ze względu na minimalistyczny ażurowy charakter, łatwy montaż i atrakcyjną cenę. Pasuje do każdego stylu architektonicznego.

Ogrodzenie pionowe z drewnianych bali

Sprawia wrażenie bardzo masywnego i solidnego, ale żeby zachowało stabilność, wymaga głębokich fundamentów i solidnego mocowania często w postaci poziomych belek. Może być efektownym rodzajem ogrodzenia karczmy przy lesie, czy góralskiej chaty. Wymaga jednak, jak wszystkie ogrodzenia drewniane okresowej konserwacji. Ze względu na ciężką konstrukcję nie ma charakteru uniwersalnego i nadaje się do wąskiego zastosowania.

Ogrodzenie pionowe z aluminiowych słupków

To ogrodzenie pionowe charakteryzuje się nowoczesnym designem. Sprawiające wrażenie wyrastających z ziemi w równych odstępach, aluminiowe słupki osadzone są w ukrytym fundamencie. To ogrodzenie pionowe nie ma podmurówki. Jego dużą zaletą jest to, że jeśli posiada odpowiednią wysokość, jest szczególnie trudne do sforsowania. Minusem może być mały prześwit między słupkami, przez co wysokie ogrodzenie pionowe ogranicza widok i może mocno zacieniać posesję. Zachwyci natomiast tych, którym zależy na prywatności. Słupki mogą mieć różne rozstawienie, ale jeśli ma dobrze pełnić swoją funkcję zabezpieczającą posesję przed złodziejami, czy zwierzętami, nie może być zbyt duże. Nadaje się do grodzenia posesji utrzymanych w nowoczesnym stylu.

Jakie ogrodzenie pionowe spośród wymienionych jest najlepsze?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stylu, do jakiego powinno pasować, charakteru budynku i jego kształtu, środków, jakie chce się na ogrodzenie pionowe przeznaczyć, a także gustu osób, które będą je wybierać. Najbardziej uniwersalne są dwie pierwsze propozycje, czyli ogrodzenie pionowe palisadowe i ogrodzenie panelowe, z czego tańszą opcją jest ta druga. Warto zwrócić uwagę na to, że zarówno płot palisadowy, jak i panelowy wykonane są z ocynkowanej i malowanej proszkowo stali, co zdaniem ekspertów daje gwarancję użytkowania nawet przez kilkadziesiąt lat. Obie te propozycje dają duże możliwości aranżacyjne, gdyż można je wykonać zarówno z podmurówką, jak i bez niej. Pozostałe typy ogrodzenia pionowego, żeby zachować swój charakter, podmurówki nie mają. Pod względem bezpieczeństwa wszystkie przedstawione wyżej ogrodzenia pionowe mogą dobrze spełniać swą rolę.

Ogrodzenie pionowe to doskonały wybór do grodzenia posesji. Ze względu na pionową konstrukcję ma wiele zalet, ale o tym, który jego rodzaj będzie najlepszy, trzeba zdecydować indywidualnie w oparciu o wymienione powyżej czynniki. Nie zawsze bowiem najlepszym rozwiązaniem będzie to najbardziej uniwersalne. Jeśli zależy komuś na oryginalności, może się okazać, że najlepszym wyborem będzie ogrodzenie nietypowe, dostosowane do charakteru samej posesji.