Podwórko, czyli przydomowy plac kojarzony z miejscem zabaw dzieci w mieście, najczęściej usytuowany jest przed budynkami wielorodzinnymi, zwanymi potocznie blokami. Jednak podwórko występuje również na posesjach prywatnych w miastach oraz na terenach wiejskich w gospodarskich obejściach. Jeśli posesja jest mała, ogrodzenie podwórka najczęściej tożsame jest z ogrodzeniem całego prywatnego terenu wokół domu. Ostatnio jednak powstaje trend w grodzeniu podwórek na terenach miejskich przy budynkach wielorodzinnych. Czym jest on podyktowany i jaki płot najlepiej się do tego nadaje?

Ogrodzenie podwórka – moda czy konieczność?

O ile postawienie ogrodzenia podwórka wokół własnej posesji wydaje się zrozumiałe, zastanawiająca może być panująca od jakiegoś czasu moda na stawianie takich płotów w miastach, na terenach będących wspólnym dobrem mieszkańców okolicznych budynków. Czy rzeczywiście to tylko moda, czy może już raczej konieczność, aby takie ogrodzenie postawić? W świetle prawa nie ma oczywiście takiego wymogu, ale dynamika miejskiego życia obecnie sprawia, że rodzice często czują potrzebę grodzenia terenu nazywanego podwórkiem, gdzie bawią się ich dzieci. Ma to swoje uzasadnienie, szczególnie jeśli podwórko jest zlokalizowane w pobliżu ruchliwej ulicy. Płot uniemożliwia też wjazd na jego teren samochodom i innym pojazdom, które mogłyby potrącić dziecko. Najczęściej jednak w mieście płotki stawia się na podwórkach w okolicach piaskownicy, gdzie bawią się najmłodsi. Tego rodzaju płotek zabezpiecza też maluchy przed błąkającymi się zwierzętami, takimi jak bezpańskie psy, czy koty. Chroni nie tylko przed potencjalnym pogryzieniem, czy podrapaniem, ale też i chorobami odzwierzęcymi, którymi można zarazić się przez kontakt z odchodami zwierząt zostawionymi na piasku. Jak widać, ogrodzenie podwórka to dobry pomysł zarówno na posesjach prywatnych, jak i na terenach, gdzie bawi się więcej dzieci.

Ogrodzenie podwórka – jakie rodzaje płotu nadają się do tego?

Ogrodzenie podwórka powinno zapewnić bezpieczeństwo, odznaczać się trwałością i przystępną ceną. Istnieją różne rodzaje płotów, które do tego celu się nadają, ale wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od funkcji, jakie ogrodzenie ma spełniać. Jeśli podwórko znajduje się na terenach, które mogą odwiedzać także dzikie zwierzęta, płot musi być wyższy i mocniejszy, niż tam, gdzie grodzi się tylko piaskownicę przed blokiem. Warto wziąć też pod uwagę stronę finansową oraz inne czynniki, które w konkretnych przypadkach mogą mieć znaczenie. Oto kilka propozycji na tego typu ogrodzenie z omówieniem ich zalet i wad.

Płot drewniany

Tradycyjny drewniany płot sztachetowy nadaje się jako ogrodzenie podwórka nie tylko w wiejskiej zagrodzie, ale i w środku miasta. Może on nawet wnosić pewne urozmaicenie do miejskiej architektury, ale nie powinien być wysoki, aby nie ograniczać wizualnie przestrzeni. Może się sprawdzić jako ogrodzenie piaskownicy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że drewno wymaga okresowej impregnacji, ponieważ jest materiałem higroskopijnym. Jeśli więc nie ma się zamiaru konserwować płotu co jakiś czas, lepiej postawić na inny typ ogrodzenia.

Plot panelowy

Takie ogrodzenie podwórka sprawdzi się dobrze zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i na wsi. Jest tanie i szybkie w montażu, a jego ażurowy charakter nie przytłacza przestrzeni i nie ogranicza widoku. Jest to najczęściej wybierany obecnie płot do grodzenia miejskich podwórek, czy piaskownic, a także całych posesji prywatnych. Na wsiach staje się również coraz bardziej popularny. Nawet jeśli cała działka jest duża i posiada już inne ogrodzenie, warto wydzielić dzieciom do zabawy podwórko. Płot panelowy może uchronić wiejskie dzieci przed narażeniem na różnego rodzaju wypadki spowodowane przez maszyny rolnicze. Jego wysokość można dostosować do konkretnych potrzeb, a dodatkową i niewątpliwą zaletą jest to, że nie wymaga konserwacji. Jak twierdzą specjaliści, ocynkowane i pomalowane próżniowo panele ze stali nierdzewnej mogą przetrwać z powodzeniem nawet kilkadziesiąt lat. Do tego szybko się go stawia i nie wymaga podmurówki.

Ogrodzenie z tworzywa sztucznego

Staje się popularne ze względu na to, że nie wymaga konserwacji, jest niedrogie, lekkie i trwałe. Czasami imituje płot sztachetowy i w tej wersji często wybiera się je jako ogrodzenie podwórka. Może występować w różnych kolorach. Jego wadą jest to, że po deszczu często zostają na nim mało estetyczne smugi. Może też mieć inną o wiele bardziej niebezpieczną wadę, toksyczność. Z tego względu przed zakupem takiego płotu warto dokładnie sprawdzić jakiego rodzaju tworzywo zostało użyte do produkcji i czy jego skład nie zawiera substancji, które mogą być szkodliwe np. pod wpływem nagrzewania przez słońce.

Ogrodzenie pełne betonowe

Nadaje się raczej do grodzenia podwórek na terenach prywatnych, ponieważ tę prywatność zapewnia. Obecnie jego postawienie jest dużo szybsze niż kiedyś, ponieważ montuje się je z gotowych betonowych przęseł, które mogą być wykorzystywane jako element dekoracyjny. Posiada jednak tę wadę, że jest ciężkie i wymaga solidnych fundamentów oraz ogranicza widok. Jeśli więc ktoś nie jest pewny, czy dobrze będzie się czuł na ograniczonej wzrokowo przestrzeni, lepiej niech wybierze płot panelowy, który w razie, gdy zapragnie się prywatności, można obsadzić roślinnością.

Które ogrodzenie podwórka najlepiej spełni swoje zadanie?

Spośród wymienionych typów ogrodzeń, trzy pierwsze przykłady sprawdzą się jako ogrodzenie podwórka zarówno na wsi, jak i w mieście, także w przestrzeni wielorodzinnej. Ogrodzenie betonowe natomiast znajdzie zastosowanie jedynie do grodzenia podwórek prywatnych. Najmniej trwały może okazać się płot drewniany, jeśli się o niego właściwie nie zadba. Płot panelowy czy ten z tworzywa sztucznego natomiast są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale przy wyborze tego ostatniego warto uważać i kupować od sprawdzonych producentów.

Optymalnym rozwiązaniem na ogrodzenie podwórka wydaje się płot panelowy, który zapewni skuteczną ochronę, a do tego nie posiada wad drewna, czy niektórych tworzyw. Nad ogrodzeniem betonowym ma tę przewagę, że nie wymaga fundamentów i jest bardziej uniwersalny.