Wybór ogrodzenia posesji nigdy nie jest łatwą sprawą. Najważniejsze jednak, aby znać najważniejsze potrzeby i wymagania terenu, a jednocześnie liczyć się z zasobnością swojego portfela. Na wybór mają wpływ także inne czynniki, np. czas realizacji oraz to, czy chcemy sami postawić płot, czy jednak zdamy się na fachowców w tym zakresie. Zupełnie inne będzie ogrodzenie posesji w środku lasu, a jeszcze inne w samym sercu ogromnego osiedla domów jednorodzinnych. Oba te przypadki wymagają zupełnie innej ochrony, dlatego zanim dokonasz decyzji, weź pod uwagę wszystkie opcje. Weźmy zatem pod lupę ogrodzenie z kostki granitowej oraz ogrodzenie panelowe - dwa zupełnie różne materiały, lecz jeden cel. Które z tych rozwiązań jest bardziej funkcjonalne, a przede wszystkim opłacalne? 

Ogrodzenie z kostki granitowej - charakterystyka materiału

Jak doskonale wiemy, kostka granitowa do niedawna służyła bardziej wykańczaniu podjazdów, dróg i ścieżek. Jej główną zaletą na płaskiej powierzchni jest fakt, że nie musi być ułożona od linijki. Kształty są dość nieregularne, dlatego świetnie prezentuje się nawet, kiedy poszczególne kostki nie przylegają do siebie idealnie. 

Sama kostka jest wykonana z naturalnego materiału, jakim jest granit. Powstaje on w temperaturze 1400 stopni Celsjusza, na skutek zastygania lawy. Jest to najtrwalszy i najbardziej odporny surowiec budowlany, dostępny na rynku. Nic dziwnego, że szybko zastąpił popularną niegdyś kostkę brukową. Co więcej, jest także odporny na działanie warunków atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV czy kwaśne deszcze. 

Gdy zaczęto zauważać jego doskonałe właściwości, wielu budowlańców pomyślało wówczas, że kostka granitowa byłaby doskonałym materiałem na ogrodzenie. Tak też powstał pomysł na tego typu płot. Nie można mu oczywiście odebrać trwałości i wszystkich znakomitych właściwości, które posiada granit. Nic dziwnego, że tak wielu inwestorów decyduje się na budowę ogrodzenia właśnie z tego materiału. Dodatkowo poszczególne kostki można wykorzystać do wyodrębnienia z terenu zagajników kwiatowych czy miejsca na ognisko. Niestety mimo swoich właściwości, ogrodzenie wykonane z granitu ma także swoje niezaprzeczalne wady. 

Czy ogrodzenie z kostki granitowej jest opłacalnym przedsięwzięciem - największe wady

Niestety ogrodzenie granitowe jest dużym utrudnieniem, jeśli chodzi o samą jego budowę. Aby dobrze dopasować kostki do konstrukcji, trzeba je przycinać. To obliguje nas do posiadania specjalistycznych narzędzi i maszyn, a także odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Z tego względu wiele osób pozostawia tę kwestię fachowcom, lecz za taką usługę trzeba solidnie zapłacić. Ponadto po takiej pracy pozostaje sporo odpadów, z którymi nie jesteśmy w stanie nic później zrobić, a jednak wcześniej za nie zapłaciliśmy. Taka sytuacja nie za bardzo się opłaca. Nie jest to również rozwiązanie dla osób, które chcą w krótkim czasie postawić ogrodzenie. Układanie kostek jest czasochłonne i nie sprzyjają mu kiepskie warunki atmosferyczne. 

Ogrodzenie z samych kostek granitowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Dość wysoka konstrukcja, aby osłonić się przed wzrokiem przechodniów, będzie tworzyła efekt twierdzy, a to nie wpisze się dobrze w wizję rajskiego ogrodu. Ponadto zasłoni roślinom dostęp do słońca, a to negatywnie wpłynie na ich wzrost. Nieźle wygląda jednak w połączeniu z metalowymi panelami ogrodzeniowymi. Przy takim rozwiązaniu koszty wykonania ogrodzenia niestety ulegają znacznemu wzrostowi. 

Ogrodzenie panelowe - trwałość i korzystna cena

Zupełnie innym rozwiązaniem jest ogrodzenie panelowe. Panele ogrodzeniowe stworzone są ze stali ocynkowanej, zabezpieczonej proszkowo przed korozją. Konstrukcja jest więc chroniona przed czynnikami atmosferycznymi i nie ulega osłabieniu. Ten typ płotu nie wymaga także żadnej impregnacji, jest więc dedykowany szczególnie osobom, które nie czują się dobrze w przydomowych pracach. Ze względu na to ogrodzenie panelowe jest też często wykorzystywane w zabudowie miejskiej. 

Ten typ ogrodzenie jest niezwykle łatwy w montażu. Polega na osadzeniu stalowych słupów i przyłączeniu do nich pojedynczych paneli. Zabezpieczenie słupów w podłożu za pomocą betonu sprawi, że cała konstrukcja będzie bardzo stabilna i nie do sforsowania. Co więcej, panele można montować w sposób schodkowy, jeśli warunki terenu tego wymagają. To jedno z nielicznych ogrodzeń, które na terenach pochyłych, będzie wyglądało doskonale. 

Ogrodzenie panelowe jest ażurowe, dostarcza więc odpowiednią ilość tlenu i słońca, dzięki temu rośliny nie mają problemu ze wzrostem, a my możemy wygrzewać się w blasku słońca na swojej bezpiecznej, komfortowej przestrzeni. Pamiętajmy, że gdy nie chcemy zbytniej ażurowości, możemy zastosować przesłony, które doskonale osłonią przestrzeń przed wzrokiem sąsiadów. 

Ogrodzenie panelowe vs ogrodzenie z kostki granitowej - co wybrać?

Ze względu na ilość zalet i wad, tę konkurencję zdecydowanie wygrywa ogrodzenie panelowe. Co więcej, jego jakość i trwałość w porównaniu do niewygórowanej ceny, jest imponująca. Warto więc solidnie pomyśleć o tego typu ogrodzeniu i zapewnić sobie komfortowe warunki na prywatnej przestrzeni.