Ochrona przed wiatrem to tylko jedna z funkcji dobrego ogrodzenia. Doceniana jest szczególnie, gdy dom stoi na wzgórzu lub w okolicy, gdzie silne wiatry często dają o sobie znać. Ogrodzenie chroniące przed wiatrem można postawić także w ogrodzie w strefie przeznaczonej do rodzinnego wypoczynku, oddzielając ją od innych części działki. Jakie sprawdzi się najlepiej w tej sytuacji, a jakie dobrze zda egzamin jako płot okalający działkę? Sprawdźcie.

Ogrodzenie chroniące przed wiatrem – co trzeba wziąć pod uwagę?

Stawiając wokół swego domu ogrodzenie chroniące przed wiatrem, trzeba uwzględnić różne czynniki. Po pierwsze, aby płot rzeczywiście skutecznie zabezpieczył od wiatru, musi być wystarczająco wysoki i pełny. Nie zawsze da się taki postawić, mimo że w świetle prawa można budować ogrodzenia do wysokości 2,2 m. Jeśli jednak posesja jest przy drodze, wysokie pełne ogrodzenie może zasłaniać widoczność przejeżdżającym samochodom, szczególnie w pobliżu skrzyżowania. Należy w takiej sytuacji przed postawieniem płotu sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i zapytać na piśmie osoby decyzyjne, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego budowy. Jeżeli takiej zgody się nie uzyska, trzeba postawić takie ogrodzenie, które widoczności nie zakłóci. Każda samowola w tym względzie może skończyć się koniecznością rozebrania ogrodzenia i karami. Nie warto więc ryzykować. Lepiej w takiej sytuacji zdecydować się na ażurowy płot, a na posesji wydzielić strefę do wypoczynku i tam postawić wewnętrzny płotek zabezpieczający od wiatru. Kolejną rzeczą, którą warto uwzględnić, jest to, że wysoki pełny płot może zacieniać działkę. Trzeba wówczas zastanowić się, co jest dla niej korzystniejsze. Poza tym na małych posesjach pełny płot będzie też nieco przytłaczać, a jeśli dom jest blisko, może nawet zasłaniać okna.

Jakie ogrodzenie chroniące przed wiatrem można wybrać?

Na rynku ogrodzeń dostępne są różne rozwiązania, które można zastosować, aby ochronić się przed wiatrem, a tym samym także często przed kurzem, czy hałasem. Są to płoty pełne lub ażurowe z możliwością odpowiedniego maskowania. Oto kilka przykładów na to, jakie ogrodzenie chroniące przed wiatrem można kupić na swoją działkę:

- płot betonowy

Pełny płot z betonu dobrze zabezpieczy przed wiatrem. Co istotne, obecnie znacznie łatwiej go postawić, ponieważ można kupić gotowe betonowe panele i w miejscu przeznaczenia po prostu połączyć ze słupkami. Trzeba się liczyć jednak z tym, że samodzielnie nie da się tego zrobić ze względu na jego ciężar. Jeśli okolica jest nawiedzana często przez silne wichury, musi być on stabilny i ze względu na dużą wagę powinien mieć fundament pod całością ogrodzenia.

- ogrodzenie gabionowe

Gabiony to nowoczesny typ ogrodzenia, w którym druciane kosze wypełnia się różnorodnym kruszywem lub ziemią. Są ciężkie i jako ogrodzenie chroniące przed wiatrem świetnie się nadają. Zabezpieczą też dobrze przed hałasem. Jednak ze względu na swoją grubość zabierają sporo powierzchni i z tego względu nadają się raczej na duże działki.

- ogrodzenie panelowe

Mimo tego, że płot panelowy ma konstrukcję ażurową może być wykorzystany jako ogrodzenie chroniące przed wiatrem, jeśli przesłoni się go matami maskującymi lub taśmami. Można też obsiać go roślinnością i wtedy będzie również częściowo zabezpieczał przed wiatrem. Jeśli natomiast zastosuje się maty bambusowe, wiklinowe, czy inne trzeba je dobrze mocować w niewielkich od siebie odstępach. Takie rozwiązanie ochroni przed wiatrem, ale w zależności od splotu maty, może zapewniać pewny ruch powietrza.

- ogrodzenie drewniane

Wykonane z drewna ogrodzenie pełne również ochroni od wiatru. Musi być jednak odpowiednio wyższe niż tradycyjny płot sztachetowy. Może składać się z drewnianych pełnych paneli ogrodzeniowych przytwierdzonych do słupków lub być wykonane z przylegających do siebie desek ułożonych pionowo, lub poziomo.

To tylko przykłady pokazujące, że płoty wykonane z różnego rodzaju materiałów dobrze spełnią swoje zadanie jako ogrodzenie chroniące przed wiatrem. Nie każdy jednak będzie nadawał się na każdą działkę i dla wszystkich okaże się odpowiedni.

Jakie ogrodzenie chroniące przed wiatrem wybrać najlepiej?

Gust domowników oraz styl domu mają z pewnością spore znaczenie w wyborze ogrodzenia. Jednakże nie mogą być one jedynymi czynnikami, które należy brać pod uwagę. Przede wszystkim budując ogrodzenie, trzeba trzymać się ściśle przepisów prawnych, zarówno tych wynikających z ogólnego prawa budowlanego, jak i zaleceń miejscowych władz. Jeśli dodatkowo płot ma nie tylko zabezpieczać posesję przed intruzami, ale także zapewniać prywatność i służyć jako ogrodzenie chroniące przed wiatrem, kurzem, czy hałasem, powyżej przedstawione rodzaje ogrodzeń jak najbardziej się do tego nadają, jeśli miejscowe władze nie będą miały nic przeciwko temu. Przy wyborze warto jednak wziąć pod uwagę wielkość działki. Na tych dużych ogrodzenie betonowe, czy gabionowe sprawdzi się bardzo dobrze, na małych lepsze będzie ogrodzenie panelowe pokryte matą lub drewniane. Przy wyborze tego ostatniego jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że płot taki będzie wymagał okresowej impregnacji, co nie każdemu się podoba, ponieważ trzeba poświęcić na to czas i ponieść dodatkowe koszty. Gabiony, czy ogrodzenia betonowe sprawdzą się na większych posesjach tam, gdzie mieszkańcy są przekonani do tego, że wolą mieć na stałe ograniczony widok oraz są pewni tego, że w przyszłości nie trzeba będzie płotu z różnych względów cofać. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest płot panelowy, który w okresach, kiedy występują silne zimne wiatry, można osłaniać matami, a latem je zdejmować i cieszyć się piękną panoramą.

Jak widać, istnieją różne rozwiązania na ogrodzenie chroniące przed wiatrem. Jakikolwiek jednak płot się postawi, nie można zapominać, że powinien on być na tyle stabilny, aby go wichura nie przewróciła. Jest to ważne szczególnie w okolicach narażonych na silne działania wiatru. Fundamenty pod linią ciągłą ogrodzenia powinny dobrze je zabezpieczyć. Jedynie w przypadku płotu panelowego nie są one konieczne, jeśli teren jest równy i nie ma grząskiego podłoża, ponieważ lekka panelowa konstrukcja wytrzyma napór wiatru, opierając się na zabetonowanych słupkach.