Za sprawą ogromnego wyboru ogrodzeń na prywatne posesje, inwestorzy stykają się z dużym problemem – co wybrać? Czy zastosować raczej proste ogrodzenie, które nie wyróżniałoby się formą, a jednocześnie pełniło szereg ważnych funkcji, czy raczej zaszaleć z wizją oraz jej realizacją i wybrać takie ogrodzenie, które przede wszystkim będzie przyciągać uwagę? Na to pytanie odpowiedź nie jest jednoznaczna. Na szali bowiem kładziemy nie tylko wygląd i funkcjonalność, ale także koszty. W niektórych przypadkach przewyższają one nasze możliwości, dlatego zanim dokonasz wyboru ogrodzenia, zapoznaj się ze wszystkimi czynnikami, rozważ każde za i przeciw, a także zrób listę zalet i wad. 

Proste ogrodzenie – czym się charakteryzuje?

Weźmy dziś po lupę proste ogrodzenie. Zastanówmy się najpierw, czy wybrany przez nas rodzaj ogrodzenia zostanie z nami na dłużej, czy jednak będzie dość szybko zastąpione nowym płotem. Ogromny koszt budowy domu nie każdemu pozwala na budowę dwóch rodzajów ogrodzeń i większość inwestorów raczej decyduje się na postawienie wybranego ogrodzenia od razu.

Proste ogrodzenie – co właściwie oznacza ten zwrot? W porównaniu do bogatych i zdobnych płotów, tego typu ogrodzenie charakteryzuje się dość minimalistycznym wyglądem. Jest ono bowiem pewnego rodzaju bazą, do której dopasowuje się rośliny, znajdujące się na posesji. Prostota tkwi w tym przypadku w ogólnym wyglądzie, ale także w szczegółach – ten rodzaj płotu nie jest wzbogacony o dodatkowe detale i dekory, które sprawiałyby, że ogrodzenie wydawałoby się rozbudowane i bogate. Ma to do siebie, że również jego montaż nie powinien być skomplikowany. Dlatego właśnie zazwyczaj ogrodzenia modułowe są określane tym mianem.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o rodzaju ogrodzenia, które wybierzesz do swojej posesji, warto zastanowić się nad ogólnym charakterem przestrzeni. W zależności od tego, w jakim stylu utrzymany jest nasz dom, ogrodzenie powinno być do niego skrupulatnie dopasowane. Jeśli budynek jest utrzymany w motywie nowoczesnym i minimalistycznym, proste ogrodzenie jak najbardziej się tutaj sprawdzi. Jeśli jednak Twój dom przypomina willę i jest zdobiony różnego rodzaju dekorami czy sztukaterią, warto jednak postawić na nieco bardziej rozbudowane ogrodzenie. W przeciwnym razie efekt byłby dość niespójny – nie miałby wspólnego mianownika, który łączyłby budynek i płot w jedną, kompatybilną całość.

Jeśli chodzi o proste ogrodzenie, jest ono dość uniwersalne. Pasuje do znacznie większej ilości posesji niż ogrodzenie ozdobne. Stanowi więc doskonały element wyposażenia posesji, jako narzędzie do jej ochrony, ale także wzbogacenia jej wyglądu za pomocą minimalistycznego dodatku.

Jak wiemy trendy zmieniają się nieustannie, jednak minimalizm i prostota królują już od dawna. Niezależnie od branży, proste rozwiązania są najlepsze. Możemy wówczas uzupełniać je o ciekawe dodatki, które nie zaburzają aranżacji, a jednocześnie możemy je na bieżąco zmieniać. Taka tendencja sprawdza się zarówno we wnętrzach, w których tworzymy idealną bazę do kolorystycznych dodatków, ale także na zewnątrz domu, gdzie to ogrodzenie pełni funkcję właśnie takiego fundamentu.

Proste ogrodzenie – rodzaje wykończenia

Proste ogrodzenia można podzielić ze względu na materiał, z którego płot jest wykonany. Tego typu ogrodzenia realizowane są głównie z metalu – to tworzywo charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia oraz działanie czynników atmosferycznych, które mają ogromny wpływ na znajdujący się nieustannie na zewnątrz płot. Ogrodzenie z metalu nie wymaga dodatkowych zdobień, ponieważ samo w sobie spełnia swoje funkcje. Do prostych płotów metalowych zalicza się przede wszystkim ogrodzenia panelowe, które doskonale sprawdzają się jako ogrodzenia posesji prywatnych, jak i przemysłowych.

Oprócz metalu, powszechnie używanym surowcem w tworzeniu ogrodzeń jest drewno. To właśnie z drewna powstają proste ogrodzenia, które wykorzystuje się do ogradzania działek różnego przeznaczenia. Prosta forma drewna doskonale wypełnia przestrzeń ogrodu. Sztachety tworzą jednolity układ, który powoduje wrażenie minimalizmu i pewnej uporządkowanej struktury. Żywe rośliny idealnie prezentują się na tle drewna, jednak z tym materiałem wiążą się pewne obowiązki. Otóż drewno należy systematycznie zabezpieczać impregnatem i lakierobejcą, która ochroni materiał przed działaniem warunków atmosferycznych. Impregnacji należy dokonywać mniej więcej raz w roku – w innym przypadku konstrukcja ogrodzenia może ulec zniszczeniu przez korozję biologiczną, która spowoduje pękanie drewna.

Proste ogrodzenie panelowe

Najbardziej sprawdzonym i docenianym rodzajem płotu jest ogrodzenie panelowe. Idealnie sprawdza się na posesjach o różnym charakterze. Stworzony jest z metalu ocynkowanego, pomalowanego proszkowo w celu dodatkowego zabezpieczenia go przed korozją. Dzięki temu płot panelowy jest jednym z najbardziej trwałych i wytrzymałych rodzajów prostych ogrodzeń. Tworzy idealne tło dla roślin, nie zaciemnia ogrodu, umożliwia swobodny przepływ tlenu, a także umożliwia nieprzerwany wzrost roślin. Montaż ogrodzenia panelowego jest bardzo prosty i nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz skomplikowanych narzędzi. Sprawdza się więc w przypadku osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w tego typu pracach.

Minimalizm takiego typu ogrodzenia sprawia, że wygląda ono świetnie na każdej działce, niezależnie od rodzaju budynku. Co więcej, chroni posesję przez dziką zwierzyną i stanowi dobrą zaporę dla intruzów. Każdy, kto przebywa na terenie ogrodzonym płotem panelowym może czuć się bezpiecznie.

Dla osiągnięcia maksimum komfortu i prywatności, bez problemu można zamontować na nim specjalne przesłony, które ochronią domowników przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Na szczególną uwagę zasługuje korzystna cena ogrodzeń panelowych, która pozwala postawić dużą ilość paneli, a jednocześnie nie przekroczyć zakładanego budżetu.