Postawienie wytrzymałego i stabilnego płotu uzależnione jest nie tylko od użytych na jego budowę materiałów, ale przede wszystkim od tego, jak solidny fundament będzie to ogrodzenie utrzymywał. Ma to znaczenie szczególnie przy ogrodzeniach ciężkich, które potrzebują solidnego wsparcia, aby utrzymać ciężar konstrukcji i wszelkie inne obciążenia, którym są poddawane, takie jak np. siła wiatru, czy różne działania człowieka. Aby fundament sobie z nimi poradził, konieczne jest zbrojenie pod ogrodzenie.

Czym jest zbrojenie pod ogrodzenie i dlaczego się je wykonuje?

Pod ciężkie ogrodzenie, a także wtedy, gdy stawia się je na niejednorodnym gruncie, trzeba wykonać zbrojenie. Sam betonowy fundament może w takim wypadku nie spełnić swojej funkcji. Zbrojenie pod ogrodzenie wzmacnia fundament i zapobiega jego pękaniu. Wykonuje się je zazwyczaj z 4 stalowych prętów o średnicy 12-16 mm na każdej ścianie ogrodzenia, połączonych strzemionami o średnicy około 6 mm. To właśnie te ostatnie nadają kształt metalowej konstrukcji zbrojenia i w połączeniu ze stalowymi prętami tworzą swoisty metalowy szkielet fundamentu. Uzbrojony stalową konstrukcją fundament będzie odporny na różne naciski wywierane zarówno przez ciężar samego ogrodzenia, jak i przez grunt, a także siły natury, takie jak np. wichury.

Jak wykonać zbrojenie pod ogrodzenie?

Zbrojenie pod ogrodzenie należy wykonać przed wylaniem fundamentu. Oto kilka przydatnych wskazówek jak można je zrobić samodzielnie krok po kroku:

1. Przygotowanie materiałów do wykonania szkieletu

Aby mógł powstać szkielet zbrojenia pod ogrodzenie, należy przygotować 4 druty wzdłużne na każdą ścianę ogrodzenia oraz strzemiona, które można wykonać samemu z drutu o grubość 6 mm. Muszą one mieć kształt kwadratu lub prostokąta, a powinno być ich tyle, aby rozmieścić je mniej więcej co 30 cm na całej długości ogrodzenia. Do gięcia drutu potrzebna więc będzie giętarka. Należy przygotować również drut wiązałkowy, który posłuży do połączenia prętów wzdłużnych ze strzemionami. Oprócz tego przydadzą się jeszcze pręty dodatkowe w kształcie litery L, które zastosować będzie można w narożnikach.

2. Wykonanie szkieletu zbrojenia pod ogrodzenie

Szkielet zbrojenia pod ogrodzenie wykonuje się poza dołem fundamentowym. Po przygotowaniu strzemion w kształcie kwadratu lub prostokąta nakłada się je na 4 pręty wzdłużne i rozmieszcza równomiernie co 30 cm, następnie rozsuwa się pręty wzdłużne tak, aby każdy z nich znalazł się w innym rogu kwadratu. Najpierw mocuje się drutem wiązałkowym strzemiona do dwóch prętów, które będą w górnej części zbrojenia, następnie pozostałe dwa pręty obsuwa się do dolnych rogów strzemion i tak też muszą zostać przymocowane. W ten sposób powstaje szkielet zbrojenia jednej ściany ogrodzenia.

3. Umieszczenie szkieletu zbrojenia pod ogrodzenie na dnie wykopu

Powstałe zbrojenie pod ogrodzenie trzeba umieścić w szalunkach wykopanych dołów pod fundament. Najlepiej ułożyć je na plastikowych podkładkach, które zapewnią prętom po zalaniu betonową otulinę. Jest ona konieczna, ponieważ chroni pręty zbrojeniowe przed wilgocią i powinna wynosić z każdej strony minimum 5 cm. Należy zwrócić też uwagę, aby pręty nie były zabrudzone olejami czy innymi smarami, ponieważ w takiej sytuacji beton może dobrze nie związać. Nie należy natomiast przejmować się niewielkimi śladami rdzy na prętach, ponieważ może ona nawet przysłużyć się przyszłemu ogrodzeniu, gdyż beton dobrze się do niej przyczepi.

4. Wykonanie zbrojenia w narożach

Podłużne pręty krzyżują się ze sobą w narożach. Dobrze jest je dozbroić, dodając w miejscu krzyżowania od spodu i na wierzchu dodatkowe pręty wygięte w kształcie litery L. Powinny one mieć taką samą średnicę, jak pozostałe pręty podłużne. Oczywiście muszą zostać dobrze przytwierdzone do całości zbrojenia.

Tak przygotowane zbrojenie pod ogrodzenie można już zalewać betonem. Przy budowie ciężkich ogrodzeń betonowych zaleca się dozbrojenie pionowe w postaci jednego pionowego pręta na metr ogrodzenia i po dwa na każdy słupek ogrodzeniowy.

Zbrojenie pod ogrodzenie – jakie typy płotów go wymagają, a jakie nie?

Zbrojenie pod ogrodzenie wykonuje się najczęściej pod ciężkimi ogrodzeniami wykonanymi z betonu, cegły czy ciężkich przęseł. Najlepiej stosować je wszędzie tam, gdzie konieczny jest fundament ciągły. Do takich ogrodzeń będą należały też płoty gabionowe, czy ogrodzenia z bloczków betonowych. W przypadku lekkich konstrukcji ogrodzeniowych, takich jak ogrodzenie panelowe, czy wykonane z siatki lub lekkich przęseł drewnianych, lub tych z tworzywa sztucznego, nie jest konieczne zbrojenie. Lekkie płoty systemowe wymagają jedynie fundamentów punktowych pod słupkami ogrodzeniowymi. Zdarzają się jednak takie uwarunkowania terenu, szczególnie w przypadku niejednorodnej gleby, czy w miejscach pochyłych, na stokach, gdzie nawet pod lekkim ogrodzeniem warto wykonać fundament ciągły i odpowiednie zbrojenie. Zyskuje się wtedy pewność, że płot będzie trwały i stabilny przez długie lata nawet podczas nawałnic i innych niesprzyjających warunków atmosferycznych. Trzeba jednak pamiętać, że podjęcie decyzji o tym, czy w danym wypadku zastosować fundament ciągły ze zbrojeniem powinno być przemyślane, ponieważ taka inwestycja dodatkowo zwiększa koszt ogrodzenia. Jeśli jest ona zasadna, to lepiej go ponieść, ale w przypadku lekkiej konstrukcji ogrodzeniowej stawianej na stabilnym i równym podłożu nie ma sensu ponosić dodatkowych kosztów na zbrojenie pod ogrodzenie, które i bez niego może być trwałe i stabilne.

Zbrojenie pod ogrodzenie trzeba wykonać zawsze, kiedy ma się zamiar postawić ciężki płot lub teren jest niestabilny. Można je wykonać samemu według powyższych instrukcji, ale jeśli ktoś nie ma żadnego doświadczenia budowlanego, lepiej niech powierzy takie prace doświadczonej ekipie, która zrobi to fachowo i dużo szybciej. Z pewnością da też gwarancję na to, że postawiony na nim płot będzie solidny, trwały i nie przewróci go szarżujące zwierzę, czy silny wiatr.