Jeśli mamy już za sobą wybór płotu to kolejnym, jakże ważnym aspektem, jest aranżacja ogrodzenia. Czym właściwie jest aranżacja? To przede wszystkim sposób przedstawienia tegoż ogrodzenia w taki sposób, aby cała kompozycja była spójna z naszą wizją, pasowała do wystroju domu, a przede wszystkim była funkcjonalna. Jak zaaranżować ogrodzenie, żeby spełniało nasze wymagania? Jak powinniśmy dopasować rodzaj aranżacji do typu ogrodzenia? Ta kwestia nie jest bowiem wcale taka oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wszystkiego dowiesz się z artykułu! Zapraszamy do lektury. 

Aranżacja ogrodzenia w domu jednorodzinnym i bloku

Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że aranżacja ogrodzenia w bloku będzie się różnić od ogrodzenia w domu jednorodzinnym. Tu warunki zabudowy są inne, a przede wszystkim w bloku mamy do czynienia z sąsiadami znacznie bliżej. W takim środowisku panują pewne zasady, które obligują nas do określonych zachowań, nawet względem ogrodzenia.

Większość rodzin, mieszkających w bloku, chce osłonić się od sąsiadów najbardziej, jak tylko to możliwe. Ogrodzenia ogródków, znajdujących się na parterze, są zazwyczaj opatrzone specjalnymi przesłonami – materiałowymi bądź drewnianymi. Ma to na celu zapewnienie sobie prywatności nawet w bloku. Co więcej, oprócz przesłon, bardzo często aranżacja ogrodzenia w bloku przypomina gęstą dżunglę. Mieszkańcy obsadzają ogrodzenie wysokimi roślinami, pnączami, które osłaniają to miejsce przez wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. To doskonały sposób, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Im więcej roślin w pobliżu naszego mieszkania, tym więcej tlenu mamy do dyspozycji. To ważne szczególnie w gęsto zaludnionych osiedlach.

Ogrodzenie domu jednorodzinnego nie wymaga już tak ogromnej pracy. Mamy do dyspozycji większy teren, na którym mimo wszystko możemy się ukryć przed sąsiadami. Na własnej działce mamy znacznie więcej prywatności niż w bloku, z wiadomych powodów. Ogrodzenie w domu jednorodzinnym również możemy zaaranżować za pomocą przesłon. Tu doskonale sprawdzi się ogrodzenie panelowe, które z przesłonami ogrodzeniowymi tworzy idealny duet. Oprócz tego aranżacja ogrodzenia w bloku może przybrać formę podwójnego ogrodzenia. Najczęściej jest to bowiem ogrodzenie panelowe, wsparte ogrodzeniem drewnianym, np. żaluzjowym. To idealne połączenie, które jednocześnie zapewnia solidność i ciekawy, estetyczny wygląd całej posesji. W przypadku domu jednorodzinnego, wchodzenie w takie koszty nie byłoby opłacalne. W związku z tym wiele osób decyduje się właśnie na ogrodzenie panelowe, wsparte przesłonami lub ogrodzenie metalowe, a także gabionowe. Wszystkie te rodzaje ogrodzeń są równie solidne. Na uwagę zasługuje fakt, że ogrodzenie gabionowe posiada także walory aranżacyjne, ponieważ same kamienie w koszach są już pewnego rodzaju ozdobą. Niestety to ogrodzenie bywa po czasie dość uciążliwe. Nie zapewnia nam odpowiedniego przepływu powietrza, zaciemnia działkę, a także szybko ulega zabrudzeniu i korozji biologicznej, natomiast jego czyszczenie jest niezwykle pracochłonne i męczące. Lepiej więc od razu wymienić zawartość koszy gabionowych na nowy materiał.

Kwiatowa aranżacja ogrodzenia

Na własnej posesji oczywiście królują ciągle rośliny, przede wszystkim wysokie iglaki. Nierzadko są to także pnącza, krzewy i drzewka owocowe, a także wysokie kwiaty, typu słoneczniki czy piwonie. Nie wszystko możemy oczywiście zastosować na tarasie w bloku. Posadzenie niektórych roślin właściwie nie opłacałoby nam się, ponieważ wiele gatunków wymaga odpowiedniej przestrzeni i gleby. Natomiast śmiało możemy sięgnąć właśnie po iglaki, m.in. tuje, które znakomicie zasłonią ogród. Jeśli jednak decydujemy się na tak duże przysłonięcie terenu, nie powinniśmy raczej stosować na nim roślin. Mniejszy dostęp do słońca sprawi, że rośliny nie będą zdrowo wzrastać.

Aranżacja ogrodzenia w domu jednorodzinnym niesie za sobą szereg innych, kompletnych możliwości. Przede wszystkim możemy w myśl ogrodzenia, postawić taką samą altanę w tym identycznym tonie. To stworzy spójność przestrzeni, w której poczujesz się naprawdę wyjątkowo. Oprócz tego świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie pergoli kwietnej, która sprawi niesamowity efekt zaczarowanego ogrodu. Postaw ją przy ogrodzeniu, altanie oraz na tarasie, a Twoi goście nie będą chcieli opuszczać Twojej posesji!

Aranżacja ogrodzenia drewnianego

Aranżacja ogrodu za pomocą kwiatów to niebanalny sposób. Zawsze pozostaje na czasie, a domownicy mogą żyć w stylu ekologicznym, w otoczeniu roślinności. Jednak nie każdy typ ogrodzenia nadaje się do tego, aby stworzyć z nim duet doskonały. Niestety to właśnie drewno nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu z roślinami. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że ulegnie ono korozji biologicznej. Poprzez zawarte w roślinach związki, które przechodzą na drewno podczas ich wspólnej styczności, płot zaczyna gnić, a w rezultacie także próchnieć. Niestety to mocno osłabia jego konstrukcję powodując, że jest on mniej trwały i stabilny.

Możemy jednak zastosować dobre preparaty, m.in. impregnat czy bejcę, które ochronią nieco materiał. Niestety nigdy nie mamy stuprocentowej gwarancji, że korozja jednak nie wyrządzi krzywdy ogrodzeniu, przez co będziemy je musieli wymieniać znacznie szybciej, niż początkowo myśleliśmy.

Aranżacja ogrodzenia według gustu i zamysłu

Czy wiesz, że latem, na swoim ogrodzeniu możesz wieszać nawet zasłony czy makramy? Jeśli marzysz o ogrodzie w stylu boho czy rustykalnym, takie rozwiązanie spełni Twoje najskrytsze marzenia. Takie dodatki to niecodzienna, lecz naprawdę ciekawa aranżacja ogrodzenia, tym bardziej, jeśli powierzchnia działki nie jest zbyt duża. Kameralna atmosfera i niepowtarzalny klimat to coś, co odmieni Twoją codzienność.

Jeśli jednak to nowoczesna aranżacja ogrodzenia jest tym, co Cię interesuje, możesz po prostu zawiesić na nim designerskie doniczki z kwiatami, dzięki którym Twoja posesja zyska nowy image i zostanie nieco ocieplona. Z tymi pomysłami aranżacja ogrodu nie będzie stanowić dla Ciebie problemu.