Idealnie zaprojektowany przydomowy ogródek to w sezonie główne miejsce relaksu oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Przeważnie przestrzeń ta jest odosobniona i zlokalizowana w kameralnej części działki. Bywa jednak, że część ogrodowa zdobi dom od frontu. Tak czy inaczej, zawsze konieczne jest odpowiednie ogrodzenie ogródka, które oddzieli go od drogi, czy też sąsiedniej działki. Dzięki ogrodzeniu część ogrodowa może zostać również praktycznie wydzielona z całkowitej powierzchni posesji. 

Stylowe, frontowe ogrodzenie ogródka

Tradycyjne, nowoczesne, a może częściowo także naturalne? Jakie ogrodzenie ogródka od strony drogi sprawdzi się najlepiej? Wiele oczywiście zależy od dostępnego budżetu oraz indywidualnego gustu inwestorów. Pewne rozwiązania okazują się jednak dużo bardziej praktyczne i estetyczne od innych. Frontowe, reprezentacyjne ogrodzenie to przeważnie spory wydatek. Wciąż bardzo popularne są ogrodzenia murowane i zdobione przęsłami. Konieczne jest wówczas stworzenie solidnych fundamentów. Podmurówka i słupki po murowaniu mogą zostać otynkowane lub na przykład wyłożone płytkami klinkierowymi albo kamiennymi. Ogrodzenia murowane są również z cegły klinkierowej albo z betonowych bloczków imitujących kamień. Na popularności zyskują nowoczesne, modułowe bloczki betonowe. Jedną z kosztowniejszych opcji jest ogrodzenie z kamienia naturalnego. W ostatnich latach hitem są również bardzo ozdobne ogrodzenia gabionowe. Głównym elementem dekoracyjnym ogrodzeń murowanych są metalowe lub drewniane przęsła. Te o najbardziej wyszukanej stylistyce zamawiane są w pracowniach kowalstwa artystycznego. Gdy do odseparowania od ulicy jest na przykład ogród na dużej działce narożnej to warto zdecydować się na ekonomiczne, gotowe ogrodzenie metalowe przęsłowe. Jest ono bardzo solidne, prezentuje się atrakcyjnie i można je sprawnie zamontować oszczędzając sporo czasu. 

Ogrodzenie ogródka w kameralnej części działki

Zgoła odmiennymi prawami rządzi się ogrodzenie ogródka, który nie znajduje się przy drodze głównej. W takich sytuacjach warto rozważyć opcje mniej kosztowne. Nie oznacza to jednak, że takie parkany nie będą prezentować się estetycznie. Niskobudżetowych wariantów na rynku jest wiele i jest w czym wybierać. Zainwestować można na przykład w ogrodzenie: 

  • stalowe z siatki,
  • ogrodzenie panelowe,
  • drewniane,
  • kompozytowe, 
  • betonowe,
  • naturalne w postaci żywopłotów. 

Ogrodzenie z siatki wymaga solidnie zakotwiczonych w gruncie słupków. Siatkę naciąga się przy pomocy napinacza do siatki. Takie osłony niestety nie należą do najtrwalszych, wymagają sporo pracy podczas montażu i dodatkowo nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Ich główną zaletą jest cena. Z tego względu znajdują głównie zastosowanie, gdy do ogrodzenia jest las albo działka o powierzchni liczonej w hektarach. Coraz częściej z tradycyjną siatką wygrywa dziś gotowe ogrodzenie panelowe, którego elementy wykonane ze stalowych, ocynkowanych, pomalowanych i zgrzewanych prętów. 

Stylowe ogrodzenie ogródka - ogrodzenie panelowe o wielu zaletach

Ogrodzenie panelowe to dziś absolutny hit wśród inwestorów. Stalowe panele są lekkie, łatwe i szybkie w montażu. Do ich wyboru zachęca atrakcyjna cena, szeroka dostępność, solidna budowa oraz wysoka estetyka. Panele idealnie nadają się na ogrodzenie ogródka od działki sąsiedniej. W przypadku uszkodzenia panelu łatwo jest wymienić zniszczony element na nowy. Podczas montażu ogrodzenia panelowego dbać należy o dokładne wypionowanie słupków osadzonych w stopach fundamentowych. Wspomóc się również można gotowymi elementami, czyli fundamentami prefabrykowanymi - podmurówką oraz łącznikiem. Słupki osadzane są wówczas w łączniku. Wykopy pod fundamentowe stopy można wykonać przy pomocy odpowiedniego sprzętu, jakim jest specjalna wiertnica spalinowa. Na słupki zakładane są systemowe obejmy służące do połączenia śrubami mocującymi z panelem. Na szczycie słupków osadza się chroniące przed wodą daszki. W przypadku ogrodzenia panelowego możliwy jest samodzielny montaż i tym samym łatwe ogrodzenie ogródka. Tego typu ogrodzenie jest dziś szeroko dostępne w marketach budowlanych. Eksperci każdorazowo zalecają jednak zwracanie szczególnej uwagi na jakość produktu. Z tego względu poleca się kontakt ze specjalistyczną firmą, która specjalizuje się w dystrybucji wysokogatunkowych ogrodzeń panelowych pochodzących od renomowanych producentów. W takich przypadkach istnieje możliwość wyboru odpowiedniego typu, koloru, wymiaru oraz długości ogrodzenia. Dobrać też również można oczywiście pasującą furtkę, a nawet bramę. Fachowe firmy zajmują się najczęściej także montażem. Przygotowany kosztorys uwzględnia wartość produktu wraz z robocizną. Inwestor otrzymuje wycenioną, kompleksową usługę i nie musi się o nic martwić. A wybór paneli różniących się między sobą wizualnie jest dość spory. Ogrodzenie panelowe 2D to takie, które cechuje się prostymi prętami pionowymi. Panele 3D odznaczają się natomiast charakterystycznymi przetłoczeniami prętów pionowych, które wpływają na dodatkowe usztywnienie panelu. W ofercie obok prostych paneli prostokątnych dostępne są również bardziej dekoracyjne, łukowe formy oraz ozdobne zakończenia słupków. 

Kameralne ogrodzenie ogródka - ogrodzenie panelowe spełni oczekiwania

Jeśli chodzi o ogrodzenie panelowe to przeważnie spotyka się elementy z większą ilością prętów pionowych niż poziomych. Warto jednak wiedzieć, że produkowane są również panele ze znacznie większą ilością prętów poziomych. Takie rozwiązanie zapewnia posiadaczom ogrodu na pewno więcej intymności. Gdyby jednak taki efekt nie był wystarczający, to naturalnym sposobem na stworzenie kameralnego klimatu w ogrodzie jest posadzenie wzdłuż panelowego ogrodzenia roślin w postaci pnączy. Mogą to być na przykład pięknie kwitnące clematisy, dzikie wino, czy też pnące róże. Innym wariantem jest także zastosowanie taśmy osłonowej, nie koniecznie na całej powierzchni panelu. Ażurowe panele można ponadto łatwo zaślepić używając w tym celu drewnianych lub plastikowych sztachet, które dostosowane są do danego modelu przęseł. Ze względu na bardzo przytulny i współgrający z przyrodą efekt końcowy, przy panelach często mocuje się ogrodzenie drewniane. Najczęściej są to osłonowe płoty lamelowe, w tym także te całkowicie lub częściowo ażurowe oraz zdobione łukami. W ten sposób stworzyć można bardzo dekoracyjne ogrodzenie ogródka, które jednocześnie zapewni pożądaną intymność. W przypadku drewnianych płotów osłonowych bardzo istotny jest ich montaż. Najczęściej płot przykręca się do mocno zakotwiczonych w gruncie słupków. Trzeba jednak przyznać, że ogrodzenie drewniane nie jest opcją idealną w przypadku działki narażonej na silne podmuchy wiatru. 

Inne, atrakcyjne sposoby na ogrodzenie ogródka

Bardziej stabilną alternatywą dla drewnianych parkanów są imitujące drewno, nowoczesne ogrodzenia kompozytowe w opcji modułowej. Uwagę zwracają zwłaszcza ekologiczne sztachety, czyli tzw. ekodeski. Kompozyt z pewnością okaże się trwalszym od drewna materiałem i nie wymagającym regularnej konserwacji. Takie ogrodzenie jest również dużo łatwiej utrzymać w czystości i nie zostanie ono zniszczone przez szkodniki. Ogrodzenie kompozytowe można dodatkowo wzmocnić montując stalowe profile. Kompozytowe ogrodzenie ogródka nie sprawdzi się jednak w przypadku mocno nasłonecznionego terenu. Materiał może się wówczas odbarwiać i w pewnym stopniu tracić swoje właściwości.

W celu optymalnego osłonięcia strefy relaksu zastosować można także bardzo trwałe ogrodzenie z płyt albo paneli betonowych. Mogą one być zdobione ażurami, imitować cegłę, kamień lub drewno. Minusem takiego rozwiązania jest jednak aspekt wizualny. Betonowe panele zawsze wyglądają ciężko i mogą niekiedy wręcz przytłaczać przyjazną przestrzeń ogrodową. Piękne, niższe ogrodzenie ogródka z powodzeniem wykonać można natomiast z betonowych gazonów ogrodowych. Elementy te posłużyć mogą chociażby do stworzenia oryginalnej i niezwykle atrakcyjnej, kaskadowej ekspozycji roślin.

Wiele właścicieli ogrodów marzy o zadbanym żywopłocie. W Polsce najczęściej w tym celu sadzi się niewymagające tuje ze względu na to, że są to drzewa smukłe i wysokie. Warto jednak pokusić się o oryginalność i pomyśleć o alternatywach dla tui, takich jak chociażby cisy, piękne berberysy, czy też świerki. Pielęgnowany i regularnie przycinany żywopłot z bukszpanu to natomiast ogrodzenie ogródka, które doda każdej przestrzeni majestatyczności. 

Ogrodzenie ogródka – pomysł na ogrodzenie ogródka w niestandardowy sposób

Tworząc koncepcję ogrodzenia własnego ogródka, z pewnością chcemy wyróżniać się oryginalnością. Nie warto jednak zapominać o kwestiach typowo praktycznych, czyli funkcjach, jakie powinno pełnić solidne ogrodzenie. W końcu to kwestia bezpieczeństwa jest tutaj priorytetem. Ogrodzenie ogródka powinno być stabilne – nie może poddawać się sile wiatru czy nieprzyjaznym warunkom atmosferycznym. Ze względu na ten fakt, najbardziej sprawdzają się ogrodzenia stalowe, ponieważ ich wytrzymałość jest największa. Ponadto da radę również dobrze zaimpregnowane drewno oraz tworzywo PVC, odporne na odbarwienia. Niestandardowe ogrodzenie ogródka wymaga od nas jednak pewnej kreatywności. Pojęcie atrakcyjności dla każdego będzie oznaczać coś innego, więc powinniśmy stworzyć coś, co będzie idealnie wpisywać się w nasze gusta. Nawet, jeśli będzie to coś absolutnie oryginalnego.

Atrakcyjne ogrodzenie ogródka z pewnością będzie jednocześnie wpisane w jakiś główny zamysł całej posesji. Możemy np. iść z duchem czasu i wykorzystać ruch zero waste do ogrodzenia własnej posesji. Wykorzystamy tworzywa sztuczne lub drewno pozyskane z odpadów stolarskich i stwórzmy własny, oryginalny projekt, który doskonale odda charakter właścicieli domu. Z pewnością będzie to jedno z najbardziej atrakcyjnych.

Pomysł na ogrodzenie ogródka działkowego

Tu zdecydowanie liczy się pomysł na ogrodzenie ogródka działkowego. Niezależnie od tego, czy jest to płot na posesji prywatnej czy ogrodzenie działki rekreacyjnej, wykorzystajmy wszystkie nasze pomysły i siły na stworzenie ogrodzenia marzeń. Być może idealny stanie się pomysł na kolorowe sztachety drewniane, które często możemy spotkać np. w ogrodzeniach ogródków przedszkolnych i szkolnych. Jeśli taki jest właśnie nasz gust, to właśnie ze względu na niepowtarzalną charyzmę, powinniśmy wykorzystać to, co mamy w zanadrzu.

Ciekawym pomysłem jest ogrodzenie panelowe. Ten uniwersalny rodzaj ogrodzenia daje nam mnóstwo możliwości. Możemy bowiem wykorzystać do niego specjalne przesłony, które nie tylko zapewnią nam mnóstwo prywatności, ale też odróżnią naszą posesję od innych. Standardowy kolor przesłon wymieńmy na całkowicie niestandardowy – niebieski, czerwony, żółty – zróbmy to, co podpowiada nam własna intuicja. Ogrodzenie panelowe jest solidne, ponieważ w procesie produkcji, zostało zabezpieczone proszkowo. To sprawia, że cała konstrukcja jest odporna na uszkodzenia i korozję, spowodowaną warunkami atmosferycznymi.

Tanie ogrodzenie ogródka działkowego

Oprócz ogromnej weny twórczej, którą posiada wielu inwestorów, stawiających ogrodzenie, część z nich liczy się także z ograniczonym budżetem. Nie każdego stać na bardzo drogie i solidne ogrodzenie, które spełni swoje funkcje. Z uwagi na fakt, że im więcej materiału zużywa się do stworzenia paneli ogrodzeniowych, tym więcej one kosztują, warto postawić na nieco tańsze rozwiązanie. Szczególne w przypadku dużej działki, na ogrodzenie której potrzebujemy sporo materiału. Ogrodzenie panelowe sprawdza się tu doskonale, gdyż stworzone jest z ocynkowanego, solidnego drutu. Gęsta ażurowość powoduje jednocześnie, że ilość materiału, użytego do ogrodzenia, jest znacznie mniejsza, co też ma ogromny wpływ na cenę. Ogrodzenie w ogrodzie za pomocą paneli nie jest drogie, dlatego pozwolić sobie na nie może praktycznie każdy. Warto wziąć pod uwagę ten typ ogrodzenia, również ze względu na możliwość zamocowania do niego wybranego rodzaju przesłony, która zapewni oryginalność, a przede wszystkim prywatność.