Moda na szarości w domowych aranżacjach wychodzi także na zewnątrz i dotyczy nie tylko elewacji budynków, ale też ogrodzeń. Ten neutralny i pasujący do wszystkiego kolor zupełnie zawładnął sercami Polaków i stosują go namiętnie w swoim otoczeniu. Czy szare ogrodzenie to dobry pomysł i jakie płoty w tym kolorze zaprezentują się najlepiej? Podpowiadamy.

Jakie atuty ma szare ogrodzenie?

W przeszłości szare ogrodzenie kojarzyło się głównie z betonowym mało estetycznym płotem grodzącym zakłady przemysłowe, czy obiekty chronione. Obecnie dzięki nowym technologiom dostępne są różne rodzaje płotów w tym kolorze i postrzeganie szarości w ogrodzeniu zyskało nowy wymiar. Dzisiaj jest ona pożądana szczególnie na posesjach w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, jako kolor neutralny i nacechowany prostotą i naturalną elegancją. Nie kłuje w oczy, nie wprowadza do otoczenia chaosu i znakomicie współgra z zielenią roślin oraz innymi barwami natury. Może dobrze komponować się zarówno z murowanymi budynkami, jak i drewnianymi, co sprawia, że chętnie stawia się je także na posesjach utrzymanych w stylu rustykalnym, dworkowym, czy skandynawskim. Można śmiało stwierdzić, że szare ogrodzenie cechuje się uniwersalnością i to jego największy atut, ponieważ nawet jeśli zmieni się elewację budynku, będzie pasowało do wszystkiego.

Szare ogrodzenie w różnych odsłonach na wybranych przykładach

Szare ogrodzenie może mieć różne oblicza i w każdym z nich prezentuje się interesująco. Może występować jako płot pełny lub ażurowy i być w różnych odcieniach szarości od jasnego aż po ciemny antracyt. Oto kilka przykładów:

- ogrodzenie gładkie z bloczków betonowych

Może występować jako płot pełny lub posiadać wypełnienie ażurowe z innego materiału. W tym drugim wypadku z betonowych szarych bloczków powstaje jedynie podmurówka i efektowne słupki ogrodzeniowe, których gładka powierzchnia prezentuje się niezwykle elegancko. Czasami, szczególnie na nowoczesnych posesjach ogrodzenie stanowią szerokie bloki betonowe powstałe z dwóch lub trzech rzędów bloczków ułożonych jeden na drugim. Ponieważ szarość betonu doskonale komponuje się z zielenią, przerwy między blokami betonowymi uzupełnia się żywopłotem, co daje ciekawy efekt kombinowanego płotu pełnego zapewniającego prywatność.

- ogrodzenie gabionowe

Ogrodzenie gabionowe powstaje poprzez wypełnienie gabionowych drucianych szarych koszy odpowiednim kruszywem. Może być w różnych kolorach, ale ogrodzenie szare, gdzie zawartość koszy stanowią kamienie, jest najbardziej popularne. Inną opcją tego płotu utrzymanego w odcieniach szarości może być wypełnienie gruzem. Jest to nowoczesna i bardzo atrakcyjna pod wieloma względami forma ogrodzenia. Doskonale tłumi hałas i zapewnia prywatność. Zdarza się, że szare gabiony również przecina się partiami żywopłotu podobnie jak ogrodzenie z bloczków betonowych. Czasami łączy się też je z panelami ogrodzeniowymi, które nie zamykają zupełnie ogrodzenia, ale zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i większą widoczność.

- płot sztachetowy z tworzywa

To szare ogrodzenie idealnie będzie komponować się z niewielkimi białymi domkami lub drewnianymi chatami w stylu rustykalnym. Płot sztachetowy z tworzywa jest odporniejszy na zmienne warunki pogodowe niż drewniany i nie wymaga jak tamten konserwacji. Trzeba jednak uważać przy jego wyborze i dokładnie sprawdzać jakiego rodzaju tworzywo zostało do jego produkcji użyte, czy nie zawiera substancji, które mogą okazać się toksyczne pod wpływem działania promieni słonecznych czy wysokiej temperatury.

- ogrodzenie panelowe

Ogrodzenia panelowe nabierają szarej barwy podczas cynkowania ogniowego, które zabezpiecza stal przed korozją nawet do dziesięciu lat. Można jeszcze wzmocnić ten efekt ochronny, stosując malowanie proszkowe, które stanowi dodatkową powłokę i przedłuża wytrzymałość płotu na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak twierdzą specjaliści nawet do kilkudziesięciu lat. Chociaż w tym drugim wypadku możliwość wyboru koloru jest duża, wiele osób decyduje się na odcień szary, ponieważ stalowe panele prezentują się w tej barwie bardziej nowocześnie niż w tradycyjnej zielonej, która przypomina dawne malowane na zielono siatki ogrodzeniowe. Szare ogrodzenie panelowe może znakomicie zaprezentować się z betonowymi słupkami, czy na podmurówce z gabionów, ale równie dobrze będzie wyglądało bez podmurówki wsparte na zwykłych metalowych słupkach. Gdzieniegdzie można obsadzić taki płot kwitnącą roślinnością, która go ożywi, a mieszkańcom zapewni odrobinę prywatności.

Które szare ogrodzenie spośród wymienionych sprawdzi się najlepiej?

Przy ruchliwej ulicy dobrym pomysłem jest postawienie ogrodzenia pełnego, które tłumi hałas. Ogrodzenie z bloczków betonowych czy gabionów będzie w takim przypadku doskonałe. Trzeba jednak pamiętać, aby przed jego postawieniem sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i plany miejscowych władz na przyszłość. Jest to ważne, ponieważ może się okazać, że gmina zamierza poszerzyć drogę i postawione ogrodzenie trzeba będzie cofnąć. W przypadku ciężkich płotów, pod którymi buduje się ciągłe fundamenty, może to być uciążliwe i generować dodatkowe koszty. W takim wypadku lepiej zdecydować się na szare ogrodzenie panelowe, które obsadzone roślinnością również zatrzyma kurz i nieco wytłumi hałas, a w razie potrzeby bez problemu szybko będzie można je przestawić w inne miejsce. Szary płotek z tworzywa natomiast najpiękniej zaprezentuje się okalając małe wiejskie domki. Na miejskich nowoczesnych posesjach, gdzie dom jest utrzymany w kolorystyce łączącej w sobie biel, czerń i szarości lub elementy naturalnego drewna, ogrodzenie panelowe lub kombinowane z gabionami, czy bloczkami betonowymi będzie idealnym podkreśleniem nowoczesnego charakteru posesji.

To tylko wybrane przykłady szarego ogrodzenia. Może ich być znacznie więcej, ponieważ obecne technologie pozwalają nie tylko na stosowanie różnorodnej kolorystyki na jakimkolwiek materiale, ale też i wzornictwa, czy ciekawych faktur. Dzięki temu mogą powstawać cieniowane szare ogrodzenia wyglądem przypominające nawet naturalny kamień.