Zwyczaj obsadzania płotów roślinnością sięga bardzo odległych czasów. Jest to doskonały sposób na zwiększenie bezpieczeństwa i uatrakcyjnienie wizerunku samego ogrodzenia oraz całej posesji. Aby osiągnąć najlepsze efekty, konieczny jest dobry pomysł na rośliny przy ogrodzeniu oraz dostosowanie typu roślinności do rodzaju płotu i panujących warunków klimatycznych i glebowych. Zobaczcie, jakie rośliny przy ogrodzeniu można sadzić na podstawie wybranych typów płotów i dlaczego warto to zrobić.

Jakie korzyści przynosi dobry pomysł na rośliny przy ogrodzeniu?

Rośliny przy ogrodzeniu wprowadzają wizualne urozmaicenie i naturalną ochronę przed kurzem od ulicy. Na terenach, gdzie roślinność występuje masowo, wtapiają się w nią i stają się jej częścią, zasłaniając samo ogrodzenie, które swoją budową w pewien sposób mogłoby ten naturalny widok zakłócić. Jeszcze większe znaczenie mają w mieście na terenach, gdzie występuje swoisty deficyt roślinności. W takim wypadku stanowią szczególnie ważny element krajobrazu, na którym można zawiesić oko. Z tego względu pomysł na rośliny przy ogrodzeniu może pomóc nawet w miejskich betonowych aglomeracjach stworzyć naturalne roślinne oazy korzystnie wpływające na ludzką psychikę i wzrok. Samym właścicielom posesji roślinność przy ogrodzeniu zapewnia natomiast więcej prywatności. Dotyczy to szczególnie ogrodzeń ażurowych, takich jak płot panelowy. Odpowiednio dobrany do typu płotu pomysł  podniesie też atrakcyjność całej posesji i ją wyróżni,

Pomysł na rośliny przy ogrodzeniach różnego typu

Wybierając roślinność do posadzenia przy ogrodzeniu, trzeba kierować się nie tylko typem samego płotu, ale też wziąć pod uwagę stopień nasłonecznienia i jakość gleby, którą w miarę potrzeby warto wcześniej użyźnić. Najlepiej sadzić rośliny przy ogrodzeniu od strony południowej i zachodniej, gdzie jest największe nasłonecznienie, umożliwiające im właściwy rozwój. Kiedy już weźmie się pod uwagę te dwie kwestie, pozostaje skupić się na samym rodzaju płotu i znaleźć dobry pomysł na rośliny przy ogrodzeniu, które będą się z nim doskonale komponować. Oto kilka przykładów:

- rośliny przy ogrodzeniu panelowym

Ażurowość ogrodzenia panelowego przez niektórych jest postrzegane jako jedyna jego wada, która nie pozwala mieszkańcom posesji na prywatność. Niewielu jednak wie, że właśnie ogrodzenie panelowe może być świetnym stelażem dla pnących roślin, które nie tylko zapewnią prywatność, ale też zniwelują nieco hałas od ulicy, zatrzymają kurz i dodadzą uroku całej posesji. Wybierając roślinność na ogrodzenie panelowe, można zdecydować się najpierw na rośliny jednoroczne, aby sprawdzić, czy rzeczywiście taka pełna wersja płotu dająca więcej prywatności sprawdzi się lepiej. Można w takiej sytuacji posadzić groszek pachnący, który szybko urośnie, a jego delikatne kwiatki będą zdobić płot i wydzielać wspaniały aromat. Inne rośliny jednoroczne, które nadają się to takich nasadzeń to: fasola wielokwiatowa, dynia ozdobna, czy chmiel japoński. Trzeba jednak pamiętać, aby po sezonie usunąć zamierające rośliny. Jeśli nie chce się tego robić co roku, warto zdecydować się na rośliny wieloletnie, które rosną wolniej i potrzebują przynajmniej dwóch lat, aby pokryć i zamaskować płot. Nadają się to tego wiciokrzewy, czy kwitnące powojniki, które owijają niczym sprężynkami całe ogrodzenie.

- pomysł na rośliny przy ogrodzeniu gabionowym

Ogrodzenie gabionowe ozdabiane jest roślinnością w różnorodny sposób. To wypełnione kruszywem szklanym, gruzem, czy kamieniami może być układane na przemian z gabionami wypełnionymi ziemią, którą obsadza się roślinnością okrywową, tworzącą zieloną ścianę. Taka kombinacja prezentuje się niezwykle estetycznie i ostatnio staje się coraz modniejsza. Gabiony mogą być też obsiane roślinami u góry, a w niektórych przypadkach spotyka się dla zwiększenia ich atrakcyjności zawieszone na gabionowych drutach donice z kwitnącymi kwiatami. Jest to typ ogrodzenia, które podobnie jak płot panelowy stwarza duże możliwości nasadzeń, co zwiększa oryginalność płotu. Najważniejsze to znaleźć ciekawy i niebanalny pomysł na rośliny przy ogrodzeniu, które będą dobrze komponowały się z całym otoczeniem.

- rośliny na ogrodzeniu betonowym lub kamiennym

Ogrodzenia pełne wymagają innej roślinności niż ażurowe. Sadzi się przy nich pnącza, które przytwierdzają się do nich przylgami, trzymając się murowanych ścian, jak np. winobluszcz pięciolistkowy, czy winobluszcz trójklapowy. Inne rośliny przy ogrodzeniu pełnym, które dobrze się sprawdzą to hortensja pnąca lub bluszcz pospolity. W przypadku ogrodzeń z bloczków betonowych pięknie będzie prezentować się, podobnie jak w ogrodzeniu gabionowym, naprzemienność w postaci fragmentów betonowych przetykanych żywą roślinnością w formie żywopłotu, który musi być w tym wypadku gęsty. Do tego celu nadają się nie tylko popularne tuje, ale też dzika róża, czy głóg pospolity.

Jaki płot stwarza najwięcej szans na ciekawy pomysł na rośliny przy ogrodzeniu?

Praktycznie każde ogrodzenie może być wykorzystane do obsadzenia roślinami. Trzeba jednak pamiętać, że płoty pełne wymagają takich nasadzeń, które będą do nich przylegać i tylko niektóre z nich zachowają zielony kolor przez cały rok. Większą uniwersalnością odznacza się ogrodzenie panelowe, czy nawet płot z siatki, których ażurowość pozwala na zastosowanie roślin, które lubi się szczególnie. Można przy tym wybierać spośród roślin jednorocznych i wieloletnich w zależności od tego, czy ktoś chce się cieszyć większą prywatnością przez wiele lat, czy przez rok, po to, aby w kolejnym podziwiać rozległy widok, którego nie zasłoni ogrodzenie.

Obsadzanie roślinnością ogrodzenia to znakomity sposób na zwiększenie prywatności i bezpieczeństwa oraz podniesienie atrakcyjności całej posesji. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, aby wybierając rośliny przy ogrodzeniu decydować się na takie, które nie wymagają szczególnych zabiegów i dużej ilości wody, a w obejściach gdzie są małe dzieci lub zwierzęta unikać roślin, które powodują uczulenia, czy zawierają inne toksyczne substancje. Wtedy dopiero można z zadowoleniem stwierdzić, że znalazło się dobry pomysł na rośliny przy ogrodzeniu.