Dlaczego budowa ogrodzenia przysparza nam tak wielu kłopotów? Przede wszystkim ze względu na to, że wymaga od nas nie tylko wyboru, ale również umiejętności połączenia wybranych rozwiązań w wielu sytuacjach. Oprócz ogrodzenia posesji, istnieje bowiem przepis, mówiący o ogrodzeniu budowy. Dlaczego to takie ważne i czy rzeczywiście powinniśmy ogrodzić teren, na którym właśnie odbywa się budowa? Czy istnieją jakieś alternatywy? Rzeczywiście sporo tego, ale wszystkie te zagadnienia wyjaśniamy w artykule!

Ogrodzenie budowy – dlaczego trzeba je postawić? 

Przepisy jasno mówią o obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim, którzy znajdują się w pobliżu budowy. Możemy więc bez problemu wywnioskować, że ogrodzenie budowy jest niezbędnym krokiem, tuż po jej rozpoczęciu. Co więcej, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych nakazuje również dokładne oznakowanie budowy, jeśli jej ogrodzenie nie jest możliwe. Wynika z tego, że niezwłocznie po rozpoczęciu budowy, powinniśmy zapewnić najbezpieczniejsze warunki do realizacji budowy, a jednocześnie ochronić przed jej następstwami osoby nieupoważnione do przebywania na jej terenie. 

Dlaczego ogrodzenie budowy domu jest ważne? 

Jak już wiemy, istnieją przepisy, które bezpośrednio nawiązują do obowiązku ogrodzenia budowy lub jej odpowiedniego oznakowania. Rzeczywiście większość terenów, na których prowadzona jest jakakolwiek budowa, jest dokładnie ogrodzonych. Ale spójrzmy na to z praktycznego punktu widzenia. Pierwszym argumentem, który przypomina nam, jak ogrodzenie jest ważne, jest bezpieczeństwo przechodniów, sąsiadów i wszystkich osób, którym wejście na teren mogłoby w jakikolwiek sposób zagrażać. Pamiętajmy, że na budowie znajduje się wiele niebezpiecznych elementów, uskoków, wgłębień i ostrych przedmiotów, takich jak choćby zbrojenie. Teren budowy jest zatem najbardziej niebezpieczny dla dzieci, które nieświadome zagrożenia, mogłyby wtargnąć tam choćby dla zabawy. 

Oprócz kwestii ogólnego bezpieczeństwa, na terenie budowy znajduje się także wiele cennych materiałów budowlanych, a także sprzętów, zarówno tych mniejszych, jak i większych. Maszyny, narzędzia, pojazdy budowlane – wszystko to, niezależnie od rodzaju terenu, typu budowy oraz lokalizacji, należy jak najlepiej zabezpieczyć przed ewentualną kradzieżą. 

Lecz nie zabezpieczamy tego terenu wyłącznie na noc, kiedy prace zostają przerwane – w ciągu dnia pracy na budowie, istnieje duże ryzyko nieszczęśliwego wypadku, w której poszkodowani zostają przechodnie czy osoby zupełnie postronne, jeśli nie zostało zastosowane ogrodzenie. Ciężkie sprzęty i maszyny budowlane, a także wszelkiego rodzaju pojazdy, mogą nieść za sobą bezpośrednie ryzyko wypadku. Ogrodzenie zapobiegnie więc wejściu na teren osób nieupoważnionych i tych bez zabezpieczenia, np. w postaci kasku. To ogromnie ważne, ze względu na obowiązujące w Polsce przepisy BHP. 

Czy ogrodzenie budowy to duży koszt? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Możemy bowiem pokusić się o zakup całkiem nowych ogrodzeń budowlanych tymczasowych, których koszt wynosi około 200 zł za ponad 3 metry. Przypominają bardzo popularne ogrodzenia panelowe i prezentują się niezwykle dobrze, jak na ogrodzenie tymczasowe. Przede wszystkim jednak świetnie zabezpieczają teren budowy. Siatka wypełniająca taki panel to drut ocynkowany, natomiast jego rama to ocynkowane rurki. Wysokość ogrodzeń budowlanych wynosi zazwyczaj około 2m, ale można spotkać też wyższe panele. To rozwiązanie jest niezwykle popularne, zarówno w budowach domów jednorodzinnych, jak i dużych osiedli mieszkalnych. Co więcej, wykorzystuje się je także przy budowach wszelkich obiektów komercyjnych, do których dostęp mogliby mieć przechodnie. Ogrodzenia budowlane są łatwe w montażu, ale ważniejsza jest ich mobilność. Otóż bez problemu możemy przenosić pojedyncze panele ogrodzeniowe, w przypadku wjazdu na teren budowy pojazdów, maszyn czy wnoszenia materiałów budowlanych. Jeśli jednak nie chcemy wydawać kroci na ogrodzenie, które po zakończeniu budowy musimy zdemontować, możemy poszukać ogłoszeń innych inwestorów, którzy takie ogrodzenia wyprzedają ze swoich własnych inwestycji. Z pewnością ceny będą o połowę tańsze niż gdyby zdecydować się na zakup nowych ogrodzeń. 

Innym sposobem na ogrodzenie budowy dość tanim kosztem, jest zastosowanie popularnej blachy, również używanej. To znana i lubiana metoda, szczególnie na terenach o dużej powierzchni, m.in. przy budowach komercyjnych. Blacha nie jest drogim materiałem, a odkupiona z innej budowy, nie obciąży nas finansowo tak, jakby była kupiona np. w markecie budowlanym. Blacha nie jest jednak ażurowa, tak jak ogrodzenie budowlane. W zależności od rodzaju budowy może to stanowić albo zaletę, albo wadę. Warto więc zastanowić się, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy. 

Oprócz blachy czy ogrodzenia z paneli stalowych, możemy pokusić się o poszukiwania pozostałości po płocie drewnianym lub materiału drewnianego, w postaci odpadów stolarskich, nadających się na ogrodzenie budowy. Jest to znany sposób, na którym możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Niekiedy zdarza się, że zaprzyjaźniony stolarz odda nam materiał za darmo. Z pewnością jednak to rozwiązanie nadaje się do ogrodzenia mniejszego areału, np. budowy domu jednorodzinnego. 

Jakie czynniki wpływają na cenę?

Niezależnie od tego, czy mówimy o ogrodzeniu nowym, czy używanym, na ostateczną cenę, jaką zapłacimy, wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest oczywiście rozmiar terenu, jaki musimy ogrodzić, a co za tym idzie, ilość materiału, potrzebnego do takiego przedsięwzięcia. Jeśli już wiemy, ile ogrodzenia potrzebujemy, ważny jest również jego rodzaj. W zależności od tego, czy wybierzemy blachę, ogrodzenie budowlane, drewno czy zwykłą siatkę, cena będzie się wahać. Pamiętajmy o funkcjach, na jakich nam zależy i pod tym względem wybierzmy rodzaj ogrodzenia. Ostatnim czynnikiem będzie także rodzaj i ilość elementów montażowych, potrzebnych do ustabilizowania ogrodzenia. W przypadku siatki będą to słupki stalowe, w przypadku ogrodzenia budowlanego, będą to stopy – betonowe lub z tworzywa PCV. Jeśli wszystkie te informacje będą nam już znane, będziemy mogli oszacować koszt ogrodzenia, na podstawie cen rynkowych.