Obraz polskiej wsi coraz bardziej się zmienia. Gdzieniegdzie można jeszcze spotkać iście sielski krajobraz z tradycyjną wiejską zabudową i otaczającą ją roślinnością. Częściej jednak zauważa się nastawioną na produkcję rolną wieś z nowoczesnymi zabudowaniami. Wobec tak dużych różnic w krajobrazie polskiej wsi wiejskie ogrodzenie może mieć również różnorodny charakter, dostosowany do stylu całej posesji i zadań, jakie ma pełnić.

Wiejskie ogrodzenie - co wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Mieszkańcy wsi to nie tylko rolnicy, ale też osoby zajmujące się agroturystyką, a także takie, które nie posiadają żadnego gospodarstwa ani biznesu na wsi, a tylko tam mieszkają na stałe lub okazjonalnie. Często charakter domu, czy ogrodzenia warto dostosować więc do roli, jaką ma pełnić. Wiejskie ogrodzenie kojarzone z tradycyjnym płotem sztachetowym powstaje najczęściej tam, gdzie gospodarzom zależy, aby zachować tradycyjny sielski obraz wsi sprzed lat, do którego często tęsknią mieszkańcy miast. Spełni on swoją rolę w agroturystyce oraz wśród osób, które przeniosły się na wieś, aby nacieszyć się kontaktem z naturą. Natomiast wiejskie ogrodzenie wybierane przez rolników powinno być dostosowane przede wszystkim do tego, aby spełniło dobrze swoje zadania w produkcji rolnej i zapobiegło możliwym stratom. Kolejnym czynnikiem ważnym przy wyborze płotu jest dostosowanie go do rozmiarów działki z uwzględnieniem kosztów, jakie trzeba pomieść. Wiadomo, że pełne ogrodzenia mogą przytłaczać małe działki, natomiast przy zamiarze postawienia ich na dużych trzeba wziąć pod uwagę to, że mogą okazać się kosztowne. Warto w takiej sytuacji rozważyć postawienie ogrodzenia ażurowego lub zbudowanie ogrodzenia kombinowanego, innego od frontu, niż z tyłu działki.

Wiejskie ogrodzenie – tradycyjne i nowoczesne typy płotu

Postawienie współczesnego wiejskiego ogrodzenia to możliwość nawiązania do tradycji lub skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań, które równie dobrze wpiszą się w sielski klimat wsi lub całkowicie go odmienią. Oto kilka propozycji:

tradycyjny płot sztachetowy

Wykonany z drewna płot sztachetowy najbardziej kojarzony z wiejskim krajobrazem w dzisiejszych czasach wybierany jest coraz rzadziej. Spowodowane jest to koniecznością regularnej impregnacji drewna, które jest materiałem higroskopijnym i chłonie wodę w deszczowe dni, a w suche i upalne nadmiernie wysycha. Obecnie coraz częściej naturalne drewno zastępuje się jego imitacją, czyli tzw. drewnem polimerowym. Wiejskie ogrodzenie z tworzywa może mieć barwę naturalnego drewna lub być pomalowane na dowolny kolor. Popularną wersją jest romantycznie wyglądający biały płot sztachetowy okalający wiejski ogród pełen różnobarwnych kwiatów. Tego typu ogrodzenie nie wymaga konserwacji i jest trwalsze niż drewniane, ale prawdziwym miłośnikom drewna z pewnością go nie zastąpi.

ogrodzenie kamienne

Jest to ogrodzenie z tradycjami. Kojarzy się ze starymi zamkami, czy dużymi wiejskimi domami. Kiedyś powstawało najczęściej z rodzimych kamieni dostępnych w danej okolicy. Dzisiaj często zastępują je łupane pustaki, które mogą imitować np. naturalny piaskowiec. Takie wiejskie ogrodzenie może dodać klimatu rustykalnym siedliskom.

ogrodzenie kute

Nadaje się do grodzenia domów w stylu dworkowym. Jest bardzo kosztowne, ponieważ wytwarza się je ręcznie. Obecnie coraz częściej jednak żeliwne ciężkie konstrukcje zastępują stalowe. Gotowe przęsła łączy się ze sobą spawaniem.

ogrodzenie panelowe

Jest to najbardziej nowoczesny i coraz bardziej popularny typ ogrodzenia gospodarstwa. Jest lekkie, tanie i łatwe w montażu i demontażu, co może mieć znaczenie w prowadzeniu gospodarstwa, które często podlega różnym modyfikacjom. Ażurowy charakter płotu pozwala na obsadzenie go bogatą roślinnością od strony frontu, co zapewnia prywatność, a jednocześnie idealnie wpisuje się w wiejski klimat. Na pozostałej części działki, a także do wydzielania stref w gospodarstwie stawia się płot bez nasadzeń. Ogrodzenie panelowe sprawdzi się doskonale do budowania wybiegów dla zwierząt, a także do grodzenia chlewni. Dodatkową zaletą jest jego wytrzymałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne bez konieczności konserwacji. Jak zapewniają eksperci, szczególnie trwałe są panele wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo i dodatkowo zabezpieczonej malowaniem proszkowym. Ich trwałość szacuje się nawet na kilkadziesiąt lat.

Jakie wiejskie ogrodzenie będzie najlepszą inwestycją?

Każdy przedstawiony powyżej rodzaj płotu może sprawdzić się jako wiejskie ogrodzenie. Najlepszą inwestycją zwykle jest ta, która nie generuje dodatkowych kosztów w przyszłości, ale przynosi zyski, czy oszczędności. Z tej perspektywy ogrodzenie drewniane wydaje się najgorszym wyborem, mimo że najlepiej pasuje do wiejskiego krajobrazu. Jeśli dla kogoś ważniejsze są wartości sentymentalne, życie w zgodzie z tradycją i ma wystarczająco dużo czasu na pielęgnację płotu, powinien wybrać wykonany z drewna płot sztachetowy lub inne drewniane ogrodzenie z desek. Będzie to inwestycja w sferę duchową. Osoby nastawione na agroturystykę mogą w takiej sytuacji zdecydować się na imitację drewna, która stworzy sielską atmosferę, a nie będzie wymagała pielęgnacji. Wiejskie ogrodzenie, które przyniesie najwięcej korzyści rolnikom natomiast, musi dobrze zabezpieczać zwierzęta przed chorobami i uprawy przed szkodnikami. W tej roli sprawdzi się dobrze ogrodzenie panelowe lub kamienne. To ostatnie jednak, o ile sprawdzi się jako płot okalający całą działkę, to już nie nadaje się do grodzenia wewnątrz posesji. Lepszą inwestycją będzie więc płot panelowy, także dlatego, że jest o wiele tańszy.

Przedstawione powyżej różnorodne rodzaje ogrodzenia to przykłady na to, jak zmienia się obraz i potrzeby polskiej wsi. Nowoczesne technologie podsuwają ciekawe rozwiązania, które coraz bardziej wypierają te, które są nietrwałe lub kosztowne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej czynniki, które mogą mieć wpływ na funkcjonalność płotu.