Ogrodzenie spełnia nie tylko funkcję praktyczną, ale jest także elementem dekoracyjnym. Powinno być ono właściwie dopasowane do wyglądu oraz stylu domu i całego otoczenia, aby tworzyło z nimi spójną całość. Jest bowiem swego rodzaju wizytówką całej posesji, ponieważ jest jedną z pierwszych rzeczy, która wita gości. Oprócz walorów estetycznych bardzo istotne jest to, aby ogrodzenie było trwałe i solidne, ponieważ powinno zapewniać bezpieczeństwo domownikom przed intruzami.

Jakie ogrodzenie domu wybrać?

Ogrodzenie ma przede wszystkim wyznaczać granicę działki oraz oddzielać ją od innych posesji. W zależności od preferencji domowników może skutecznie chronić przed wzrokiem przechodniów lub eksponować piękny ogród oraz dom. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ogrodzenia zostanie wybrany. Można zdecydować się na nowoczesne ogrodzenie zbudowane z paneli lub elementów betonowych, które zapewniają maksymalną prywatność lub ogrodzenie ażurowe z siatki. Wybór jest naprawdę duży, a ostateczne decyzja zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz stylu, w jakim zbudowany jest dom.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia domu?

Wiele osób zastanawia się, jakie ogrodzenie domu wybrać, aby idealnie komponowało się z domem oraz całym jego otoczeniem. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, aby pasowało ono do całej bryły budynku, rodzaju elewacji oraz ogólnego wyglądu ogrodu i otoczenia. Zupełnie inne ogrodzenie będzie świetnie współgrało z nowoczesnym budynkiem a inne ze zbudowanym w klasycznym stylu. Ogrodzenie powinno tworzyć z nim spójną aranżację, a także podkreślać piękno roślin znajdujących się w ogrodzie. Nie można zapomnieć o tym, że musi być ono również trwałe, solidne, a także odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu będzie zachwycało swoim wyglądem przed długie lata bez konieczności przeprowadzania napraw. 

Ogrodzenie panelowe- uniwersalne rozwiązanie dla domu

Jednymi z najchętniej wybieranych ogrodzeń są te zbudowane z paneli. Podstawę konstrukcji stanowią ażurowe panele wykonane ze stalowych drutów lub przęsła zbudowane z szerokich sztachet kompozytowych zapewniających prywatność. Są one mocowane do stalowych słupków wkopywanych w ziemię lub umieszczanych na specjalnych betonowych podmurówkach. Ogromną zaletą tego rodzaju ogrodzenia jest łatwość i szybkość montażu, a także duża funkcjonalność oraz wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Ogrodzenie panelowe dostępne jest w wielu kolorach, co sprawia, że można dopasować je do każdej elewacji. Tego rodzaju przęsła są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jakie ogrodzenie domu zbudowanego w nowoczesnym stylu wybrać.

Ogrodzenie betonowe- nowoczesny sposób na prywatność

Ogrodzenie wykonane z betonu jest przede wszystkim bardzo trwałe i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Świetnie sprawdza się w przypadku dużych posesji, które położone są w pobliżu ruchliwej ulicy lub chodnika, ponieważ zapewnia doskonałą izolację akustyczną oraz prywatność. Ogrodzenie betonowe może być zbudowane z betonu wylewanego lub gotowych paneli w różnych wzorach. W bardzo łatwy sposób można odmienić jego wygląd poprzez połączenie z elementami drewnianymi lub metalowymi. Tego rodzaju ogrodzenie jest łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga szczególnej pielęgnacji. 

Klasyczne ogrodzenie siatkowe

Ogrodzenie z plecionej siatki jest jednym z najpopularniejszych wyborów, które można zobaczyć przy wielu domach. Główną jego zaletą jest przede wszystkim niewysoka cena, łatwy montaż oraz duża wytrzymałość. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów siatki ogrodzeniowej:

  • siatka leśna- stosowana najczęściej do odgradzania terenów leśnych oraz autostrad,
  • siatka pleciona powlekana tworzywem sztucznym- występuje w wielu wariantach kolorystycznych i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • siatka ogrodowa ocynkowana- pokryta warstwą cynku, który mocno przywiera do stali, co sprawia, że nie koroduje.

Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju ogrodzenie nie jest zbyt atrakcyjne wizualnie. Nie zapewnia także prywatności, ponieważ przez swoją ażurową budowę przechodnie mają możliwość zajrzeć na teren posesji. Siatka jest dobrym pomysłem dla osób, które zastanawiają się, jakie ogrodzenie domu wybrać, aby nie nadszarpnąć budżetu. 

Ogrodzenie drewniane wprowadzające przytulny klimat

Ogrodzenie wykonane z drewna cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Doskonale pasują zarówno do zabudowy miejskiej, jak i wiejskiej. Tworzą bardzo przytulny klimat i świetnie wtapiają się w całe otoczenie. Dają ogromne możliwości do regulowania wielkości prześwitów pomiędzy sztachetami, dzięki czemu można je dopasować do własnych potrzeb. Aby drewno wyglądało pięknie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, co dla niektórych może być bardzo kłopotliwe. Musi być zabezpieczone przede wszystkim przed działaniem wilgoci, która może spowodować rozwój grzybów oraz porastanie ogrodzenia mchem, który wygląda bardzo nieestetycznie. "Drewniane elementy ogrodzenia trzeba zaimpregnować oraz pokryć warstwą lakieru, bejcy lub oleju. Tylko takie zabezpieczenie zapewni trwałość i świetny wygląd."- potwierdza specjalista ds. jakości z firmy produkującej drewniane ogrodzenia.

Ogrodzenie gabionowe- idealny sposób na to, aby się wyróżnić

Gabion to specjalny kosz wykonany ze stalowej siatki wypełniony wybranym kruszcem. Do jego wnętrza można wsypać dowolny materiał skalny (kamienie, piaskowiec, otoczaki, kostkę granitową), szkło pozyskane z recyklingu lub kolorowy beton. Ogrodzenie gabionowe jest nowoczesnym i bardzo oryginalnym rozwiązaniem, które pozwala skutecznie wyróżnić posesję. Jego ogromną zaletą jest przede wszystkim to, że jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie warunków atmosferycznych. Nie straszna jest mu woda czy działanie czasu. Dodatkowo gabiony są świetną podstawą dla różnego rodzaju krzewów i pnączy, które dodatkowo podkreślają ich piękno. Dzięki swojej szczelnej budowie zapewniają dużą prywatność mieszkańcom posesji, na której zostały zamontowane.

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem, o którym warto pomyśleć już na etapie projektowania oraz budowy domu. Właściwie dopasowane do bryły i elewacji budynku oraz całego otoczenia jest jego wizytówką. Pełni także funkcję praktyczną odgradzając posesję od wzroku przechodniów. Wybierając konkretny rodzaj ogrodzenia trzeba kierować się nie tylko walorami estetycznymi, ale także funkcjonalnością oraz tym, z jakich materiałów jest wykonane. Wybór solidnego ogrodzenia zapewni prywatność i nada całej posesji wyjątkowy charakter.